• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

95. Gdyńskie Urodziny Niepodległej (9 opinii)

  • poniedziałek, 11 listopada 2013, godz. 10:00
  • Lokalizacja
    Gdynia
  • Bilety
    wstęp wolny

11 listopada Gdynia tradycyjnie bardzo uroczyście świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą jak zawsze patriotyczne, wzruszające i zarazem radosne. Udział w nich wezmą rzesze Gdynian, a miasto ożywią liczne działania artystyczne - teatralne, muzyczne i wizualne.

Jednym z głównych akcentów gdyńskich obchodów jest Parada Niepodległości. Rozpocznie się ona o godz. 12:00. Przejdzie tradycyjną - od czasów przedwojennych - trasą, od Placu Konstytucji, ul. 10 Lutego aż pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.

Całość Parady zostanie podzielona na dwie wyraźnie odrębne części - artystyczną i społeczną. Czoło parady, podobnie jak w latach ubiegłych, otworzy Orkiestra Marynarki Wojennej, a tuż za nią, w myśl scenariusza wyruszy liczna, składająca się z około 300 osób grupa artystyczna. Inspiracją do działania teatralnego w ramach parady stanie się współczesne wyobrażenie wolności. Aktorzy staną się robotnikami wolności, budowniczymi Pomnika Polski, zachęcającymi do wiwatowania na cześć odzyskanej wolności. W ramach przemarszu pojawią się gazeciarze rozdający specjalnie przygotowaną gazetę niepodległościową oraz harcerze z tradycyjnymi patriotycznymi prezentami od Miasta Gdynia dla mieszkańców. Podobnie jak w poprzednich latach zespół aktorski stanowić będą studenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz młodzież teatralna związana z gdyńską inicjatywą "Scena 138". Reżyseria oraz opieka artystyczna została powierzona Panu Tomaszowi Podsiadłemu.
Mobilna redakcja Trojmiasto.pl z dawnych lat - tego jeszcze nie było

Rekonstruktorzy, orkiestra, zabytkowe pojazdy, wyzwoleni artyści, piękne damy z lat 20. czy 30. - do tych atrakcji zdążyliśmy się już przyzwyczaić podczas poprzednich edycji gdyńskiej Parady Niepodległości. W tym roku po raz pierwszy w kolorowym korowodzie główną arterią miasta weźmie udział mobilne Trojmiasto.pl!

Redakcję, na specjalnie zaaranżowanej platformie, zasilą dziennikarze pracujący na co dzień w naszym gdyńskim oddziale, a także pracownicy działu foto i video oraz sympatycy Portalu. W strojach z dawnych lat, w otoczeniu starych naznaczonych zębem czasu sprzętów z minionej epoki, będą relacjonować obchody święta niepodległości. Mobilną Redakcję będzie można oglądać także na Placu Grunwaldzkim po Paradzie.

Zapraszamy wszystkich czytelników do rozmów i wspólnych pamiątkowych zdjęć!


Dodatkowo do działań artystycznych, na podstawie wcześniejszego naboru zostaną zaangażowani mieszkańcy Gdyni, którzy pod opieką aktorów wezmą udział w działaniach reżyserowanych.

Drugi blok Parady tradycyjnie zbudowany zostanie z przedstawicieli licznych instytucji, stowarzyszeń, grup oraz szkół, które poprzez udział w tym wydarzeniu będą mogły okazać swoje zaangażowanie w tematy niepodległościowe i patriotyczne.

Parada zakończy się - jak co roku - na Skwerze Kościuszki, przy płycie Marynarza Polskiego. Tutaj o godzinie 13:00 rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.

W godzinach 13.00-16.00 na Placu Grunwaldzkim odbędą się liczne działania artystyczne - występy teatralne, wspólne budowanie Pomnika Polski, malowanie niepodległościowych murali, uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego z udziałem wybitnego śpiewaka operowego - Piotra Lempy, wystawa zabytkowych pojazdów z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji, nauka tańców z lat 20-tych i 30-tych we współpracy z Teatrem Muzycznym, pokazy parkour, akcja fotograficzna. Na publiczność czekać będzie również kawiarnia niepodległościowa z ciepłymi napojami oraz słodko-słonymi przekąskami.
Zachęcamy uczestników wydarzenia do wcześniejszego zapoznania się tekstem Hymnu Narodowego I do wspólnego odśpiewania, a także do wspólnego zbudowania Pomnika Polski i malowania murali pod opieką artystów street-artowych.

Zapraszamy także do udziału w akcjach teatralnych i parateatralnych w przestrzeni Dworca PKP Gdynia Główna, do skorzystania z historycznej gry miejskiej z nagrodami, która wystartuje w gdyńskim Cultureboxie, gdzie będzie możliwość zagrania w historyczne gry planszowe. W przestrzeni InfoBoxu odbędą się warsztaty z tworzenia alternatywnych kotylionów.

ARTYSTYCZNY PROGRAM GODZINOWY:
10.00-12.00 - I część WARSZTATÓW KOTYLIONOWYCH [InfoBox / Culturebox]

10.00-16.00 - HISTORYCZNE GRY PLANSZOWE [InfoBox / Culturebox]

12.00-13.00 - PARADA NIEPODLEGŁOŚCI [Dworzec PKP-10 Lutego-Skwer Kościuszki]

13.00-14.00 - OFICJALNE UROCZYSTOŚCI [Skwer Kościuszki]

13.00-15.00 - II część WARSZTATÓW KOTYLIONOWYCH [InfoBox / Culturebox]

13.00-16.00 - DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE + AKCJE MIEJSKIE [Plac Grunwaldzki, Dworzec PKP, Culturebox] w tym m.in.:

13.00-14.00 - WYSTĘPY TEATRALNE studentów Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz solistów Teatru [Plac Grunwaldzki]

13.00-14.00 - akcja BUDOWA POMNIKA POLSKI + AKCJA FOTO [Plac Grunwaldzki]

13.00-16.00 - HISTORYCZNA GRA MIEJSKA [start: Culturebox]

13.00-16.00 - MALOWANIE MOBILNYCH MURALI [Plac Grunwaldzki]
13.00-16.00 - KAWIARNIA NIEPODLEGŁOŚCIOWA [Plac Grunwaldzki]

13.00-16.00 - EKSPOZYCJA ZABYTKOWYCH SAMOCHODÓW [Plac Grunwaldzki]

13.00-16.00 - POKAZY PARKOUR + FREERUN [Plac Grunwaldzki]

13.00-16.00 - WARSZTATY TANECZNE [Dworzec PKP Gdynia Główna]

14.00 - uroczyste ODŚPIEWANIE HYMNU NARODOWEGO z udziałem Piotra Lempy [Plac Grunwaldzki]

14.15 - SPEKTAKL TEATRALNY Sceno-Sfera [Plac Grunwaldzki]


Przez cały czas trwania Parady oraz akcji na Placu Grunwaldzkim będzie nam towarzyszyła specjalnie zaaranżowana mobilna redakcja serwisu internetowego trójmiasto.pl

Oficjalne zgłoszenia grup do udziału w Paradzie, a także mieszkańców Gdyni, którzy chcą przemaszerować w artystycznej części Parady prosimy nadsyłać do dnia 7 listopada na adres info@paradagdynia.pl

Szczegółowe informacje: www.paradagdynia.pl (serwis rusza od 28.10)

Organizator: Miasto Gdynia
Współpraca partnerska: Teatr Muzyczny | Centrum Kultury w Gdyni | Gdyński InfoBox | Drukarnia Vipro Strategiczny patron medialny: www.trojmiasto.pl

UWAGA !
AKTYWNY MIESZKAŃCU ZGŁOŚ SIĘ DO UDZIAŁU W PARADZIE NIEPODLEGŁOŚCI !
WSPÓLNIE CELEBRUJMY TO RADOSNE ŚWIĘTO


11 listopada Gdynia tradycyjnie bardzo uroczyście świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą jak zawsze patriotyczne, wzruszające i zarazem radosne. Jednym z głównych akcentów gdyńskich obchodów jest Parada Niepodległości. Rozpocznie się ona o godz. 12.00. Przejdzie tradycyjną - od czasów przedwojennych - trasą, od Placu Konstytucji, ul. 10 Lutego aż pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.

Całość Parady zostanie podzielona na dwie wyraźnie odrębne części - artystyczną i społeczną.

Zapraszamy do udziału w przemarszu - w części artystycznej aktywnych mieszkańców Gdyni, którzy chcą wziąć udział w Paradzie pod opieką aktorów. Nie wymagamy żadnych większych umiejętności artystycznych, liczy się przede wszystkim chęć zamanifestowania swoich patriotycznych uczuć. Każdej osobie zostanie wręczony drobny rekwizyt, a grupa zostanie poproszona o poruszanie się zgodnie z wytycznymi reżysera części artystycznej Parady. Planowane jest jedno spotkanie organizacyjne z aktorami. Wymagany też będzie odpowiedni strój.

Oficjalne zgłoszenia mieszkańców Gdyni, którzy chcą przemaszerować w artystycznej części Parady prosimy nadsyłać do dnia 7 listopada na adres info@paradagdynia.pl

Zmiany w organizacji ruchu w Gdyni w dniach 10 - 11 listopada
Uwaga! W związku ze świątecznymi wydarzeniami w dniach 10 i 11 listopada, w Gdyni wystąpią zmiany w ruchu drogowym.

Odsłonięcie Pomnika Marszałka J. Piłsudskiego - 10 listopada
- godz. 14.00 - 14.45 zamknięcie ul. Świętojańskiej (na odcinku od ul 10 Lutego do al. Marsz. J. Piłsudskiego);
- godz. 14.30 - 16.00 zamknięcie al. Marsz. J. Piłsudskiego (na odcinku od ul Legionów do ul. Świętojańskiej);

Capstrzyk Niepodległości - 10 listopada
- godz. 16.00 - 16.45 zamknięcie al. Marsz. J. Piłsudskiego (na odcinku od ul. Legionów do ul. Świętojańskiej);
- godz. 16.30 - 17.00 zamknięcie ul. Świętojańskiej (na odcinku od al. Marsz. J. Piłsudskiego do ul. 10 Lutego)
- godz. 17.00 - 17.30 Skwer Kościuszki (na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Waszyngtona);

Parada Niepodległości - 11 listopada
Zamknięcie następujących ulic:

- w godz. 10.00 - 12.30 ul. Starowiejska na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Dworcowej;
- w godz. 11.00 - 12.30 ul. Dworcowa i ul. Podjazd;
- w godz. 12.00 - 13.30 ul.10 Lutego;
- w godz. 12.00 - 14.00 Skwer Kościuszki na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Waszyngtona;
- w godz. 12.30 - 14.00 ul. Borchardta;
- w godz. 13.00 - 16.00 ul. Armii Krajowej, ul. Baduszkowej do pl. Grunwaldzkiego;

Bieg i Marsz Niepodległości - 11 listopada
Zamknięte dla ruchu kołowego zostaną następujące ulice: al. Marsz. Piłsudskiego na odcinku od Bulwaru Nadmorskiego do ul. Świętojańskiej, ul. Świętojańska na odcinku od al. Marsz. Piłsudskiego do 10 Lutego w godzinach 14.00 - 17.30 w dniu 11 listopada oraz Skwer Kościuszki do al. Jana Pawła II i al. Jana Pawła II od godz. 6.00 do 18.00 w dniu 11 listopada.


94. Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Szkoci w Gdyni 2011

Opinie (9)

  • Teściowa zapytała mnie co to jest culturebox (2)

    i jak to się wymawia. Czy ktoś mi pomoże ?

    • 5 2

    • Tak jest (1)

      Mieszkasz w Polsce masz prawo czytać tak jak jest napisane. A co to znaczy to już trzeba zajrzeć do jakiegoś słownika :) ?

      • 0 0

      • Translator G..gle

        ang. "culturebox" -> pol. "culturebox". Dalej nic z tego nie rozumiem, a polskim językiem nadal ciężko wymówić....

        • 1 0

  • cytat::"I część WARSZTATÓW KOTYLIONOWYCH"

    KOTYLION jest błędną nazwa KOKARDY NARODOWEJ.Kotyliony przypinamy koniom jako laur za wygrane.

    • 5 1

  • Zanim zacznie się polskie piekiełko w komentarzach to chciałbym powiedzieć trzy słowa. (2)

    Kocham to miasto :)

    • 14 1

    • Kocham to miasto, ale schodzi na psy.

      Właściwie, to psy Gdynię rozszarpują.

      • 0 2

    • Może, z okazji Dnia Niepodległości, należy się zastanowić,

      dlaczego Polacy są skorzy do tworzenia "piekiełka". Jeszcze jedno nie zaczynajcie przemyśleń od tego, że wszystkiemu winny jest PIS, albo PO, bo to jest skutek, nie przyczyna.

      • 1 0

  • Zapowiada się fajnie :)

    • 1 0

  • WYSTĘPY TEATRALNE studentów Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym

    Mogli już sobie podarować ten punkt - ich występy mam na co dzień a właściwie co noc kiedy ta "kulturalna" banda wraca do swojego akademika przy Witomińskiej. Załuję że przy rozbudowie teatru nie wpadli na pomysł dobudowy akademików w swoim budynku chociaż może wiedzieli właśnie co robią . A niestety skargi do rady dzielnicy nic nie dają.

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.