stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

86. Urodziny Dworca Morskiego

Zapraszamy na 86. Urodziny Dworca Morskiego, które odbędą się w dniach 7-8 grudnia 2019 r.

Jest rok 1933. Naziści decydują o ostatecznym zamknięciu szkoły projektowania w Berlinie, przeniesionej kilka miesięcy wcześniej z Dessau. To oficjalny koniec historii Bauhausu. Już niedługo zapisze się w powszechnej świadomości jako kolebka nowoczesnego wzornictwa, obrastając legendą i mitem. W tym samym czasie kilkaset kilometrów na wschód rozwija się historia młodego, polskiego miasta portowego, które właśnie staje się centrum obsługi pasażerskiej i handlu. W podniosłej atmosferze 8 grudnia zostaje oddany do użytku modernistyczny budynek Dworca Morskiego, ulokowany przy Nabrzeżu Francuskim. Przez najbliższe kilkadziesiąt lat będzie to ostatni punkt widziany przez tysiące Polaków emigrujących na pokładach polskich transatlantyków, a jednocześnie pierwszy ukazujący się na horyzoncie powracających do ojczyzny.

Co jeszcze mieści się w katalogu wspólnych skojarzeń Bauhausu i Gdyni? Architektura i formalna innowacyjność. Ale zarówno dzieje Bauhausu, jak i Dworca Morskiego nie ograniczają się tylko do świata materialnego. To opowieści o ludziach, emocjach i zdarzeniach. O próbie nadania historii nowego biegu.
 
Zapraszamy na 86. Urodziny Dworca Morskiego
7-8 grudnia 2019
Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1

PROGRAM:
7 grudnia (sobota)
• 19:00 | Hol Dworca Morskiego
Premiera spektaklu performatywno-tanecznego "7 lekcji geometrii"
BILETY ZOSTAŁY WYPRZEDANE

Ze względu na przygotowania do obchodów 86. Urodzin Dworca Morskiego w tym dniu muzeum nie będzie czynne dla zwiedzających.

8 grudnia (niedziela)
• 10:30-12:00 | Magazyn Tranzytowy
Rodzinne warsztaty architektoniczne dla dzieci w wieku 5-9 lat (prowadzenie Marta Fass, Kolektyw Twórczy MyWy)
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl
• 11:00-12:00
Spacer z Wolontariuszem po wystawie stałej
Wstęp wolny, zbiórka przy kasie muzeum.
• 12:00-12:45
Oprowadzanie architektoniczne po budynku Dworca Morskiego
Wstęp wolny, zbiórka przy kasie muzeum.
• 13:00-14:35 | Sala Kinowa
Pokaz filmu "Duch Bauhausu" (reż. Niels Bolbrinker i Thomas Tielsch, 2018)
Liczba miejsc ograniczona, wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, dostępnych w kasie muzeum w dniu pokazu.
• 15:00-15:45
Oprowadzanie architektoniczne po budynku Dworca Morskiego
Wstęp wolny, zbiórka przy kasie muzeum.
• 16:00-17:00
Spacer z Wolontariuszem po wystawie stałej
Wstęp wolny, zbiórka przy kasie muzeum.


Z okazji 86. Urodzin Dworca Morskiego wstęp na wystawę stałą w dniach 8 grudnia 2019 będzie bezpłatny (darmowe wejściówki dostępne w kasie muzeum).

"7 lekcji geometrii" - spektakl performatywno-taneczny

Bauhaus to nie tylko architektura i wzornictwo. W sztukach performatywnych to synonim eksperymentów scenicznych. Interakcje takie jak badanie relacji między formą a ciałem w kontekście otoczenia były obszarem zainteresowań Oskara Schlemmera, jednego z Mistrzów Bauhausu, prowadzącego warsztat sceniczny i liczne pracownie rzeźbiarskie. Twórca słynnego "Baletu triadycznego", prezentując swoje dzieło w 1922 roku, zrewolucjonizował myślenie o ciele aktora/tancerza w przestrzeni. Swoją koncepcję opierał na tworzeniu choreografii dla komunikujących się ze sobą elementów: kostium - muzyka - ruch, przestrzeń - forma - barwa oraz wysokość - szerokość - głębokość. Twórczość Schlemmera stała się główną inspiracją do stworzenia spektaklu na 86. Urodziny Dworca Morskiego.

"7 lekcji geometrii" to spektakl o relacjach między formami geometrycznymi, będącymi istotą przestrzeni scenicznej, a możliwościami poruszającego się w niej ciała. To nie tylko choreografia i ruch sceniczny. To interdyscyplinarna podróż przez różne rozwiązania przestrzenno-kompozycyjne wzbogacone o animacje autorstwa Łukasza Borosa oraz muzykę, skomponowaną i wykonaną na analogowych syntezatorach i automatach perkusyjnych przez Maćka Polaka. Istotą spektaklu są również scenografia, kostiumy oraz rekwizyty, zaprojektowane przez rzeźbiarkę Aleksandrę Józefów i wprawione w ruch przez trójmiejskie tancerki: Magdalenę Laudańską, Joannę Nadrowską, Barbarę Pędzich, Grażynę Słaboń i tancerza Kacpra Matuszewskiego. Wykreowany świat i nastrój dopełnią światła, wyreżyserowane przez Bartosza Cybowskiego.

"7 lekcji geometrii" to synteza wielu sztuk i technologii, przybliżająca ducha eksperymentalnej sceny Bauhausu.

Koncepcja: Muzeum Emigracji w Gdyni
Współpraca koncepcyjna / choreografia / wykonanie: Joanna Nadrowska
Współpraca choreograficzna / wykonanie: Magdalena Laudańska, Kacper Matuszewski, Barbara Pędzich, Grażyna Słaboń
Kostiumy / scenografia: Aleksandra Józefów
Mapping / animacje: Łukasz Boros
Muzyka: Maciek Polak
Światła: Bartosz Cybowski
Czas trwania: ok. 50 min

-----

Informujemy, że wydarzenie będzie rejestrowane (zapis foto) dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych Organizatora. Udział w wydarzeniu równoznaczny jest z wyrażaniem przez uczestnika zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie jego wizerunku. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, koniecznie zgłoś się do Organizatora przed rozpoczęciem wydarzenia.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

BILETY NA SPEKTAKL "7 LEKCJI GEOMETRII" ZOSTAŁY WYPRZEDANE
Zapraszamy na pozostałe wydarzenia organizowane z okazji 86. urodzin Dworca Morskiego.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.