• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

70 lat komunikacji trolejbusowej w Gdyni - Parada trolejbusów w Gdyni (5 opinii)

 • sobota, 7 września 2013, godz. 11:30
 • Lokalizacja
  Gdynia
 • Bilety
  wstęp wolny

Trolejbus jest jednym z symboli Gdyni - obok Daru Pomorza, ulicy Świętojańskiej czy Sea Towers. Popularnie zwany "trajtkiem", na stałe wpisał się w krajobraz miasta z morza i marzeń. W tym roku mija 70. rocznica funkcjonowania komunikacji trolejbusowej w Gdyni. Z tej okazji, w sobotę 7 września, gdyńskie trolejbusy obchodzą swoje święto. Sprawdź, co się będzie działo.


Parada trolejbusów
Punktualnie o godz. 11.30 z pętli przy węźle Franciszki Cegielskiej wyruszy Parada Trolejbusów. Kolorowa kawalkada przemierzy centrum Gdyni ulicami: Świętojańską, 10 Lutego i Podjazd, skąd ulicą Morską przejedzie do Zajezdni Trolejbusowej PKT (ul. Zakręt do Oksywia). Zderzak w zderzak, pantograf obok pantografu, w jednym rzędzie pojadą odrestaurowane trolejbusy zabytkowe i najnowocześniejsze cuda trolejbusowej techniki.

Parada to prawdziwy przekrój pojazdów, którymi dysponuje Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej. Na czele pojadą trolejbusy zabytkowe - zielony Saurer 4TIILM z 1957 r., czechosłowacka Skoda 9Tr z 1975 r. i Jelcz 120MTE z 1994 r. Za nimi zobaczymy wycofanego już ze stałej eksploatacji Jelcza120MT oraz Mercedesa 0405N - reprezentanta pierwszego typu trolejbusów uzyskanych w wyniku konwersji autobusów. Kolejne pojazdy to: przebudowany z autobusu w gdyńskich warsztatach Mercedes 0530 AC Citaro, a także Solaris Trollino 12, pierwszy trolejbus z tranzystorowym napędem impulsowym, niskopodłogowy Jelcz M 121MT oraz trolejbusy zakupione w ramach dwóch projektów unijnych. Paradę zamkną pojazdy techniczne - wóz wieżowy i ciągnik siodłowy pogotowia technicznego. Szykujcie aparaty fotograficzne!

Dzień otwarty Zajezdni Trolejbusowej
Gdyńskie trolejbusy rocznie pokonują 5 milionów km i przewożą około 25 milionów pasażerów. Niskopodłogowy, przyjazny środowisku tabor ma swoją zajezdnię przy ul. Zakręt do Oksywia. Oddana do eksploatacji w 2007 r. nowoczesna baza posiada zadaszony plac postojowy dla 90 trolejbusów, hale warsztatowe (służące do codziennego serwisu, ale też większych napraw, remontów czy przebudowy trolejbusów), 2 myjnie (z zamkniętym obiegiem wody, przystosowane do mycia podwozia i dachu) oraz ekologiczną lakiernię. Wszystko to będzie można zobaczyć między godz. 12.00 a 16.00.

Piknik Trolejbusowy
Podczas Pikniku Trolejbusowego, który w samo południe rozpocznie się na parkingu obok Akwarium Gdyńskiego, nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin. Dmuchane zjeżdżalnie, ogromne bańki mydlane, zabawy z balonami, stanowisko malowania buziek, plenerowe eksperymenty - doświadczenia z elektrycznością (w końcu bez niej trolejbus nie pojedzie) czy... wybuchy kontrolowane - zapewnią najmłodszym dobrą zabawę przez długie godziny. Prawdziwych miłośników komunikacji miejskiej najbardziej ucieszy jednak możliwość zwiedzenia trolejbusów zabytkowych i nowoczesnych, a także wozu technicznego z obrotową wieżą. Będzie można zrobić sobie zdjęcie za kierownicą i obejrzeć pojazdy z niemal każdej strony. Piknik Trolejbusowy potrwa do godz.18. Podczas imprezy działać będzie stanowisko informacyjne Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, który rozpocznie tym samym akcję Dni Promocji Projektów Unijnych.

Festyn Rodzinny 07.09.2013 godz 12:00-18:00
Gdynia Skwer Kościuszki na przeciwko Akwarium Gdyńskiego
Tego dnia PKT przygotowało mnóstwo darmowych atrakcji:
- dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci
- potęga elektryczności - zabawa edukacyjna dla całej rodziny
- pokazy specjalne: wybuchy arbuzów, rakiety wodno - azotowe, kontrolowane eksplozje
- wystawa trolejbusów retro oraz nowoczesnych najnowszych trolejbusów
- ścianka do malowania dla dzieci
- wielkie mydlane bańki XXL
- malowanie buziek i modelowanie balonów
- gry i zabawy sceniczne z nagrodamiJubileuszowa linia 70
Zarówno na Piknik Trolejbusowy, jak i na Dzień Otwarty Zajezdni dojedziemy bezpłatnie! 7 września Zarząd Komunikacji Miejskiej uruchomi bowiem jubileuszową linię trolejbusową oznaczoną numerem 70 na trasie: Zajezdnia Trolejbusowa - Piknik Trolejbusowy - Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Największą jej atrakcją będzie z pewnością możliwość przejazdu ulicami, po których na co dzień trolejbusy nie kursują - Skwerem Kościuszki i aleją Jana Pawła II na molo Południowym. Aby się tam dostać, pojazdy będą musiały pokonać fragment trasy "bez szelek" - używając wyłącznie silnika pomocniczego. Linia 70 będzie kursować co 20 minut. Pierwszy kurs wyruszy z Zajezdni PKT o godz. 10.50, a ostatni kurs powrotny z PPNT o 18.10.

Archiwalne zdjęcia trolejbusów - poszukiwane!
Jubileusz 70-lecia komunikacji trolejbusowej w Gdyni to doskonała okazja, by spojrzeć w przeszłość, a najlepszą formą odświeżania pamięci jest oglądanie fotografii. W archiwum Muzeum Miasta Gdyni i Zarządu Komunikacji Miejskiej znajduje się wiele ciekawych zdjęć obrazujących różne etapy rozwoju trolejbusów w Gdyni. Z pewnością jednak liczne, nieznane szerzej fotografie pozostają w rodzinnych albumach gdynian - nie tylko związanych zawodowo z komunikacją miejską.

Jeśli posiadają Państwo takie fotografie, na których - na pierwszym planie lub w tle - znajdują się trolejbusy, uprzejmie prosimy o dzielenie się nimi. Nie chodzi tylko o zdjęcia sprzed wielu lat. Mogą to być fotografie z lat 80. i 90. Każdy, kto dostarczy do ZKM Gdynia ciekawą archiwalną fotografię z gdyńskimi trolejbusami, wykonaną w XX wieku, otrzyma zestaw jubileuszowych wydawnictw o tematyce trolejbusowej.

Przeczytaj także

Opinie (5)

 • błąd na plakacie... (1)

  nie ma na nim DATY :)

  • 4 1

  • bo ta impreza ma być codziennie do końca roku więc nie było potrzeby

   • 1 0

 • mógłby

  ktoś wrzucić filmik

  proszę

  • 0 0

 • niestety

  niestety z braku wczesniejszego podania daty omineła nas ta impreza :(

  • 0 1

 • było super!

  bardzo fajna i ciekawa impreza, dzieci zadowolone, bo można było wsiąść do każdego trajtka, kolejek dużych nie było, więc każdy doczekał się swoich "5 minut" za kierownicą. Do tego możliwość zobaczenia "na żywo" zajezdni, myjni i warsztatu - bardzo pouczające bo z reguły człowiek się nawet nie zastanawia, co się dzieje z trajtkiem po skończeniu trasy. Zdecydowanie popieram pomysł organizowania takich imprez. Było bardzo sympatycznie, miło i ciekawie. Oby było więcej takich wydarzeń.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.