stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

6. Festiwal Kultur Świata - Okno na Świat (27 opinii)

Relacja z imprezy

Festiwal Kultur Świata nie jest festiwalem muzyki etno, folk lub "world music" - Festiwal koncentruje się na twórczości bardzo współczesnej, dziejącej się tu i teraz, będącej żywą reakcją artystów na rzeczywistość, na poszukiwania wspólnego, twórczego mianownika z ludźmi innych kultur. Stawiamy na artystyczne kooperacje, projekty międzynarodowe, artystów tworzących w innych krajach niż te, w których się urodzili. Chcemy zaproponować wydarzenia przełamujące pewne granice, opierające się stereotypowemu myśleniu i kategoryzacji, a jednocześnie - najzwyczajniej w świecie - ciekawe, pełne radości, ładujące publiczność pozytywną energią.

folk / etno / world - koncerty w Trójmieście


Motywem przewodnim każdej edycji festiwalu jest podróż - wędrujący artyści, migrujące kultury, przemieszczające się gatunki - taki właśnie jest Festiwal Kultur Świata. Powstał po to, by promować hasła tolerancji, dialogu międzykulturowego, by szerzyć zdrowe zainteresowanie "innością" i by tę "inność" oswajać. Festiwal postawił na zderzanie i zaskakiwanie, na mieszanie rzeczywistości z fikcją, by w tym odrealnionym świecie zatrzeć twarde granice obcości. Migracja, wędrówka, podróż to nie tylko obraz naszej rzeczywistości, nie tylko mieszanie się nacji i korzeni, ale również bardzo istotna tendencja w sztuce współczesnej - gatunki również podróżują, mieszają się, płynne tworzą specyficzną czasoprzestrzeń, znajdującą widza "pomiędzy".

PROGRAM
Jeśli kluczem do tworzenia muzycznego programu festiwalu miałyby być nazwiska znane z rozgłośni radiowych, to zdecydowanie są to artyści, których twórczość prezentowana jest w nocnych audycjach - ci, których jasna wizja własnej muzyki trzyma z daleka od mainstreamu, a talent zjednuje wierne rzesze fanów i stawia wysoko w nurcie muzyki ambitnej.
A poza muzyką - rozmaitości!

18 czerwca (piątek)
Arszyn, AMPLIFICADOR 5 | UWAGA! MORŚWIN / wstęp wolny
12.00 - uruchomienie instalacji bluetooth / Ratusz Staromiejski
14.00 - warsztaty / Ratusz Staromiejski
15.30 - wykład pt. "Mały waleń - duży problem", prof. Krzysztof E. Skóra, Stacja Morska IO UG / Ratusz Staromiejski
17.00 - koncert-performance na telefony komórkowe / Skwer Heweliusza
Kolejna, piąta już część projektu Krzysztofa Topolskiego aka Arszyna, Amplificador to przygotowany we współpracy ze Stacją Morską na Helu "UWAGA! MORŚWIN". W ramach projektu odbędą się warsztaty, które przygotują uczestników do performatywnego koncertu na telefony komórkowe, prof. Krzysztof E. Skóra opowie zainteresowanym na czym polega duży problem małych waleni, a specjalnie przygotowany folder w przystępny sposób przybliży wciąż jeszcze niezbyt znaną sylwetkę morświna... Co więcej - każdy posiadacz urządzania bluetooth w swoim telefonie komórkowym w dniach 18-30 czerwca będzie mógł w Ratuszu Staromiejskim ściągnąć syntetycznie przetworzone dźwięki fal przesyłanych przez morświny. Całość odbędzie się w festiwalowym cyklu "Okno na Bałtyk".

Sklep z Ptasimi Piórami
Sklep z Ptasimi Piórami

19.00 - Sklep z Ptasimi Piórami (Polska), "Ulica Mandelsztama" / Ratusz Staromiejski / bilety 10 / 15 zł
Przez chwilę - za sprawą legendarnego Sklepu z Ptasimi Piórami - festiwalowa publiczność przeniesie się w poetyckie rejony. "Ulica Mandelsztama", to projekt, który powstał w 1982 roku, w wyniku fascynacji Ryszarda Leoszewskiego wybitną twórczością i poruszającymi losami poety, eseisty i prozaika żydowskiego pochodzenia, Osipa Mandelsztama. Ta wielowymiarowa, wielowątkowa muzyczna peregrynacja z poezją Mandelsztama ma symboliczny, historyczny oraz edukacyjny wymiar: nie pozwala zapomnieć, że życie i wolność człowieka to jego niezbywalne, podstawowe prawa.

21.30 - Radiorobotnik (Niemcy, Polska) / Pub Doki / bilety na cały wieczór (koncert Radiorobotnika i Kirik Cizgi) 10 zł
Radiorobotnik to sprzężenie gitary basowej, kontrabasu i perkusji, którego wynikiem jest świeża i trudna do sklasyfikowania mieszanka rocka, free jazzu, jazzu nowoczesnczesnego, tradycyjnego, a nawet muzyki drum'n'bass i minimal. Jego twórcy - Radek Fedyk (gitara), Uli Wentzlaff-Eggbert (kontrabas) i Martin Franke (perkusja) - w improwizacji i otwartości widzą klucz do muzycznej synergii, wzajemnego inspirowania, dzielenia się. Muzyka Radiorobotnika to rozmowa przeniesiona w inny wymiar.

Kirik Cizgi
Kirik Cizgi

23.00 - Kırık Çizgi (Turcja) / Pub Doki / bilety na cały wieczór (koncert Radiorobotnika i Kirik Cizgi) 10 zł
Muzykę tureckiego trio Kırık Çizgi trudno jednoznacznie sklasyfikować - skojarzenia płyną w kierunku Joy Division, Siouxsie & The Banshees, The Cure, PJ Harvey i P.I.L. z Jah Wobbleom na basie, ale to tylko fragment muzycznego kolażu w wykonaniu zespołu. W urzekającym głosie wokalistki, Ezgi Gedike słychać nienachalny orientalny zaśpiew, który muzyce wahającej się od nowej fali do neo-folk nadaje egzotyczny charakter. Wykorzystując różne wpływy i inspiracje Kırık Çizgi tworzy przestrzeń muzyczną specyficzną jedynie dla siebie, niezwykłe melodie łączą się tu w jednorodnym, choć trudnym do sklasyfikowania stylu.

19 czerwca (sobota)
12.00 - Bajki z rolki / Ratusz Staromiejski / zapisy
Czy prezentowane ze starego dobrego projektora Bajki z rolki mogą cieszyć i przyciągać dzieci przyzwyczajone do ruchomych obrazów kina, telewizji, komputera? Jesteśmy przekonani, że magia pięknych kolorowych ilustracji tworzonych niegdyś z pieczołowitością, której większość z nas sama ulegała przed laty, równie dobrze sprawdzi się na początku XXI wieku. Spotkanie z bajkami poprowadzi aktorka Olga B. Długońska-Kowal, a po nim Zofia Lisiecka zaprosi na warsztaty plastyczne inspirowane bajkowymi motywami.

Paristetris
Paristetris

od 17.00 - Słup Kultury / akcja artystyczna Joanny Grochockiej na słupie ogłoszeniowym przed kościołem św. Jana
Oddajemy słup w dobre ręce Joanny Grochockiej, na które każdy z Państwa będzie mógł patrzeć w czasie pracy młodej artystki. Nieczęsta to możliwość nie tylko przyjrzeć się gotowej instalacji, ale również obserwować sam proces jej powstawania.

20.00 - Paristetris (Polska, Argentyna)/ kościół św. Jana / bilety na cały wieczór (koncert Paristetris i Cibelle) 20 / 30 zł
Zespół, który sam mówi o sobie, że "jest zbyt nieregularny, by zostać opisanym poprzez tradycyjną Euklidesowską geometrię języka". I sporo w tym prawdy, chociaż próbując jednak stosować ową geometrię, powiedzieć można np., że Paristetris to "nieszablonowe dźwięki, wielobarwny cross over muzyczny (od jazzu poprzez różne odmiany alternatywy po cudowne piosenki). Sensacyjny skład polskiej muzyki niezależnej" (independent.pl) lub prościej: "Paristetris to niezwykły projekt. Żywiołowy i zabawny. Stylowy i niekonwencjonalny jednocześnie" (Ultramaryna).

21.30 - Cibelle (Brazylia, Wlk. Brytania) / kościół św. Jana / bilety na cały wieczór (koncert Paristetris i Cibelle) 20 / 30 zł
Niekwestionowana gwiazda Festiwalu. Niebywała wrażliwość, surrealistyczno-dekadencki urok dźwiękowej poezji, liryczny temperament, melodyczna wrażliwość i pełen dystans do trendów - taka właśnie jest Cibelle. Jej koncert promować będzie najnowszą płytę (premiera: 4/05/2010) "Las Venus Resort Palace Hotel": zbiór kapitalnych piosenek, w których retro-wdzięk bossy podkreśla delikatny elektroniczny make-up, vaudevillowa przewrotność nie wyklucza jazzowego groove'u, a niezwykłe wokalne interpretacje Cibelle potęgują intensywność lirycznego przekazu. Nowe piosenki to zachwycające różnorodnością pomysłów micro-symfonie, które doskonale zrealizował znany ze współpracy z Bjork, Damian Taylor.

Cibelle
Cibelle

23.30 - Shiny Beats (Trójmiasto) / Cafe Szafa / wstęp wolny
Po koncertowym combo Paristetris i Cibelle zaprosimy publiczność do wspólnej zabawy z trójmiejskim Shiny Beats, które same określa się jako "dźwięki neonów, światła gitar i blask elektrycznych tamburynów". Muzyka zespołu należy do szeroko pojętego nurtu indie z mocnymi wpływami shoegaze'u oraz odrobiną nu rave'u. Shiny Beats powstało latem 2009 roku w Trójmieście, zdobyło uznanie słuchaczy i wyruszyło na podbój odległych galaktyk. Obecnie trwają prace nad albumem studyjnym, będącym zapisem owej niezwykłej podróży...

20 czerwca (niedziela)

19.00 - Horkestar (Serbia) / kościół św. Jana / wstęp wolny
Pozycją absolutnie niezwykłą i - co więcej - goszczącą w Polsce po raz pierwszy jest serbski Horkestar - jedyne w swoim rodzaju połączenie chóru z orkiestrą, wibrująca punkową przekorą muzyczna synergia. Krytyczny, niezależny, zaangażowany, eksperymentalny, a przy tym diabelnie energetyczny i budzący wiele pozytywnych emocji Horkestar znany jest z udziału w szeregu akcji społecznych i artystycznych wspierających demokrację, burzących polityczne i społeczne uprzedzenia. Repertuar chóru początkowo wypełniały głównie przearanżowane socjalistyczne pieśni pracy, stopniowo zaś poszerzał się on o covery znanych serbskich zespołów rockowych. Członkowie zespołu piszą także muzykę do utworów współczesnych poetów terenu eks-Jugosławii, a w 2008 roku pokusili się nawet o skomponowanie muzyki do początkowych aktów libretta opery "Pocetak bune na dahije" Stanislava Vinavera.
W ramach festiwalu będzie można spotkać ich podczas muzycznej akcji miejskiej (20/06, godz. 12.00-14.00) oraz posłuchać podczas koncertu w kościele św. Jana.

RSP
RSP

20.00 - RSP (Białoruś) / Klub Parlament / wstęp wolny
Białoruski RSP (Razbitaje Serca Pacana) - muzyczny projekt założony przez aktorów znanego na całym świecie, a na Białorusi zakazanego Teatru Svabodnego. Gdyby szukać porównań, trzeba byłoby powiedzieć, że formuła ich muzyki przypomina rodzime Pogodno. Teksty RSP napisane są - kojarzoną z białoruską prowincją - mieszanką języka białoruskiego z rosyjskim oraz regionalizmami, czyli tzw. "trasianką" (posługuje się nią m.in. prezydent Łukaszenka). Twórczość RSP to gigantyczna porcja humoru, karykatury, sarkazmu, a także swoistej autoironii.

22.00 - "Spotkania na krańcach świata", reż. Werner Herzog / plac przy Ratuszu Staromiejskim / wstęp wolny
Prasa o niezwykłym dokumencie Herzoga pisała tak: "Obrazy zebrane na kamerach wysokiej rozdzielczości przez dwuosobową ekipę: Herzoga i Petera Zeitlingera, oferują jeden przykuwający uwagę cud za drugim unieszkodliwiając zarazem tych, którzy twierdzą, że wszystko już widzieli, a kino nie ma nam nic nowego do zaoferowania." (Scott Foundas/ Variety) A to wszystko w nowym miejscu: placyk przy Ratuszu, bzy, trawa, Radunia i wygodne krzesła (w razie deszczu uciekamy do Ratusza!).

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Bilety do nabycia od 10 czerwca w Nadbałtyckim Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35) w godz. 9.00-16.30 lub na godzinę przed koncertem w miejscu prezentacji.

Zapisy na „Bajki z rolki” (przedszkolaki oraz uczniowie młodszych klas szkół podstawowych) przyjmuje Violetta Seremak-Jankowska, kontakt: violetta.seremak@nck.org.pl, kom. 515875904, tel. 58/3261025 begin_of_the_skype_highlighting              58/3261025      end_of_the_skype_highlighting. Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Opinie (27)

 • bilety (2)

  jakies szczegóły odnosnie wejściówek ? - po ile, gdzie kupic, od kiedy . To doś istotne informacje

  • 3 1

  • (1)

   wszystko jest w opisie!

   • 0 3

   • wcześniej nie było...

    • 0 1

 • Świetna sprawa!

  będę na pewno! :)

  • 7 2

 • (3)

  szkoda, że Gdańsk na wszystkim musi zbijać kasę... wszystkie darmowe festiwale, które cieszą się popularnością wśród mieszkańców, zawsze po kilku edycjach stają się płatne... tak było z Fląder Pop Fest, tak jest z Okno na Świat... niedługo trzeba będzie płacić za to, żeby w trakcie Jarmarku Dominikańskiego móc wjechać do miasta :/ chyba coś się mieszkańcom należy, prawda?!

  • 3 10

  • mieszkańcom należy się przyjść! bilety są śmiesznie tanie jak na takie wydarzenia, poza tym z tego co widzę jeden dzień jest całkowicie za freee.

   • 2 1

  • masz stop rocent racji

   nie mowie o innych zmainach jakie wyjda w trakcie. A wielu sie przez te zemiany zawiedzie.

   • 0 3

  • ten pretensjonalno-zadajacy ton!

   za darmo dostaje sie tylko swistki reklam w skrzynce pocztowej

   • 1 1

 • pub doki??????????????????? co to za miejsce... (2)

  ech...

  • 3 5

  • super miejsce (1)

   ma jeszcze jakis klimat.. mozna tam cieakwie porozmawiac spotkac fajne osoby.

   • 5 1

   • klimat brania w mordę...

    rzeczywiscie- klimatycznie ;-)

    • 0 0

 • do fanów darmowości

  taaa bo artysta żywi się powietrzem i mieszka pod chmurką. przecież wcale nie musi zarabiać. albo zarabia, a dzięki swym niesamowitym umiejętnościom po pracy tworzy naładowany turboenergią z kosmosu.
  błagam.

  • 8 3

 • dlaczego koncerty mniej znanych kapel w takich dziwnych miejscach? (9)

  Panie Larry!

  Doki to obciach, a Szafa jest na koncerty po prostu za mała.
  Nie da sie ich robic w piwnicach pod NCK? Jest tam przecież knajpa...

  • 3 7

  • to kwestia producentow (4)

   nie larrego

   • 1 1

   • wiec kto dokaldnie robi ten festiwal?

    z imienia i nazwiska prosze

    • 1 3

   • co nie znaczy, że Larry nie może zareagować... (2)

    w końcu jest trochę miejsc koncertowych w Gdańsku. Lub choćby malowniczych plenerów

    • 2 2

    • ? (1)

     opowiedz czym dla ciebie są dobre miejsca koncertowe, może się czegoś nauczymy. a co do plenerów, to weź pod uwagę, że wystawienie sceny plenerowej kosztuje dziesiątki tysięcy złotych...

     • 2 2

     • ok, odpuszczam plener, chociaz..

      no, na przykład Jaśkowy Las- amfiteatr we Wrzeszczu- byłoby akurat. Wiem- mogłoby pójsc na rachunek miasta, ale w końcu- przeciez to "jeden świat"..?
      Nie kosztowałoby drogo, bo scena jest i sprząt też. Pasuje?

      • 2 1

  • wypowiedział się IRISH

   • 1 1

  • (2)

   przecież to pod nck jest RESTAURACJA i to całkiem ELEGANCKA i DROGA, a nie "knajpa". sprawdź co mówisz, zanim powiesz, sprawdź miejsce zanim je zaproponujesz. w przeciwnym razie to głupoty gadasz.

   • 1 1

   • od kiedy to "knajpa" brzmi obrazliwie? (1)

    jak się chce z byle powodu obrażać to oczywiście.
    Trudno przecież koncerty NCK robić w Sali Mieszczańskiej... A piwnice są akurat w sam raz. Lepsze to niż barak

    • 1 1

    • a kto powiedział, że "knajpa" to coś obraźliwego??? chodzi tylko i wyłącznie o to, że toscana, która jest teraz w piwnicach pod nck to restauracja - tu się bardziej je przy stoliku, niż pije i bawi przy piwie do białego rana. proste!

     • 1 1

 • organizatorzy

  Dyrektor artystyczny: Larry Okey Ugwu

  Koordynator Festiwalu: Aleksandra Halicka

  Zapisy na Bajki z rolki (przedszkolaki oraz uczniowie młodszych klas szkół podstawowych) przyjmuje Violetta Seremak-Jankowska, kom. 515875904, tel. 58/3261025. Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

  Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne będą od 10 czerwca w sekretariacie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (pon-pt w godz. 8.30-16.30) oraz na godzinę przed rozpoczęciem koncertów w miejscu prezentacji.

  Kontakt z mediami:
  Monika Czajkowska-Kostka
  kom. 664 781 428
  Marta Korga
  tel. 058 326 10 28

  • 7 0

 • szafa i doki (2)

  ja natomiast uważam że miejsca na koncerty są świetnie dobrane (może szafa troche mała-ale pewnie większosć ludzi wybierze się na SB do stacji jutro-która też wydaje się średnio odpowiednim na koncerty miejscem).
  a w dokach byęłm na paru koncertach-i za każdym razem byłe mile zaskoczony, za pierwszym razem-jak zobaczyłem to miejsce...to pomyślałem: wtf?! ale za każdym razie wychodziłęm bardzo zadowolony -świetne koncerty(chyba jedyne miejsce w gda, w którym cyklicznie odbywają się koncerty trójmiejskich - z tego co zauważyłem ostatnio również zagranicznych-kapel!) i smaczna pizza!

  • 5 1

  • IRISH to dobre miejsce (1)

   Szafa miła, ale malec, a Doki to raczej bezklimatyczna garkuchnia, ktora raz w tygodniu ożywa za sprawą ludzi, co to przychodza z imprą. Nie przyjda- po balu.
   Poza tym są kluby studenckie z którymi się można dogadać...

   • 0 1

   • jakoś nikt tego nie zauważył że IRISH to dobre miejsce :p
    czy macie słaby PR??? przecież tam nic się nie dzieje!!!
    pisząc takie komenty sami robicie sobie pod górkę??? gdybyście byli tacy zaje... to by ktoś u was także jakiś koncert zrobił :)

    • 0 1

 • halo, spece od Cibelle

  nie wiecie ze jest polskie słowo: wodewil?

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.