stat
PATRONAT

59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej (5 opinii)

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając im również historię tej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa. Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, która przyświeca organizatorom festiwalu jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej.

Charakter Festiwalu (prezentacja muzyki organowej, symfonicznej w wirtuozowskich wykonaniach), wakacyjny okres organizacji koncertów oraz usytuowanie Katedry Oliwskiej zachęca mieszkańców Trójmiasta jak i turystów odwiedzających latem nadmotławskie miasto do licznego uczestnictwa w koncertach, do obcowania z kulturą wysoką.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Prezentację bogatego i różnorodnego dorobku literatury muzyki organowej umożliwi bogate instrumentarium kościoła w Gdańsku - Oliwie. Organizowane koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. Sprzyjać temu będzie zróżnicowany repertuar koncertów festiwalowych, jak i oferta sprzedaży biletów w 3 kategoriach cenowych (w tym biletów rodzinnych) w Gdańsku - Oliwie.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale są również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej oraz za wschodnią granicą. Udział w koncertach wybitnych autorytetów - artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze da możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.

59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie obejmie organizację 15 koncertów festiwalowych:
5/7 INAUGURACJA
Roman Perucki, organy
Łukasz Długosz, flet
Arno Hartmann (Niemcy), dyrygent
Orkiestra Symfoniczna PFB
8/7 - Ernst Wally (Austria)
12/7 - Ludger Lohmann (Niemcy)
15/7 - Giampaolo Di Rosa (Włochy)
19/7 - Karolina Juodelytė (Litwa)
22/7 - Elisabeth Ullmann (Austria)
26/7 - Christian Bischof (Niemcy)
29/7 - Witold Zaborny

2/8 - Hartwig Barte-Hanssen (Niemcy)
5/8 - Douglas Lawrence (Australia)
9/8 - Björnar Robertsen (Norwegia)
12/8 - Stéphane Béchy (Francja)
16/8 - Barry Jordan (RPA/Niemcy)
19/8 - Rubin Abdullin (Rosja)
23/8 - Andrzej Chorosiński


Koncert inauguracyjny uświetni światowa premiera kompozycji wybitnego kompozytora Niemieckiego - Enjotta Schneidera - Przewodniczącego Rady Nadzorczej GEMA, Prezesa Stowarzyszenia Kompozytorów DKV, Przewodniczącego Niemieckiej Rady Muzycznej. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że podczas tego koncertu po 142 latach zostanie wykonane dzieło Gabriela Fauré Symphonie en fa op. 20 pour orgue et cordes. Ponadto dzieła premierowe uświetnią koncerty 8 i 15 lipca.

Koncerty Festiwalu Oliwskiego odbywać się będą we wtorki i piątki o godz. 20.00. Pełne uczestnictwo publiczności w koncertach ułatwi zainstalowany w Katedrze Oliwskiej ekran multimedialny. Dzięki temu melomani, siedzący tyłem do organów, będą mogli nie tylko usłyszeć grającego artystę,ale również obserwować jego grę "na żywo". Każdy koncert poprowadzi konferansjer.Patronat honorowy nad Festiwalem objęli:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Pomorskiego
Prezydent Miasta Gdańska
Metropolita Gdański

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 zł
  • Bilet ulgowy
    12 zł
12 zł (ulgowe/discount) / 20 zł (normalne/regular) / 45 zł (rodzinne/family)

Opinie (5)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.