• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie: Kleine Cantorey Bad Dürkheim

kwi 21

niedziela, godz. 12:00

bilety 27-58 zł
ulgowy 22-48 zł
Kup bilet

29 czerwca - 7 lipca 2024, godz. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
Archikatedra w Oliwie

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert organowy

Gdańskie Lato Muzyczne 2010
53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie - Kleine Cantorey Bad Dürkheim

Wystąpią:
Kleine Cantorey Bad Dürkheim
Orkiestra kameralna
Jürgen Müller - dyrygent
Regina Grönegreß - alt
Danuta Mossakowska-Dulska - sopran
Thomas Herberich - bas
Daniel Oleksy - tenor
Hanna Dys - organy
Natalia Mikhaylova (Rosja) - organy

W programie:
GEORG FRIEDRICH HÄNDEL (1685 - 1759)
Let God arise
WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756 - 1791)
Vesperae solennes de Dominica KV 321
LEON BOËLLMANN Suita gotycka
Introduction
Choral
Menuet gothique
Priere a Notre Dame
Toccata
CHARLES-MARIE WIDOR Adagio i Toccata z Symfonii f-moll, op. 42, Nr 1

O występujących:
KLEINE CANTOREY BAD DURKHEIM - niemiecki chór kameralny
Prezentuje niezwykle zróżnicowany i bogaty repertuar, od utworów a'cappella po utwory wykonywane z orkiestrą symfoniczną. W skład chóru, w zależności od wykonywanego programu, wchodzi od 12 do 40 osób. Od 1982 roku chór odbył wiele tournee koncertowych, m.in. w Anglii, Szwecji, Włoszech, Francji, Szwajcarii i oczywiście w Polsce. W repertuarze chóru Kleine Cantorey Bad Durkheim znajdują się utwory od wczesnego renesansu po kompozycje współczesne, w tym oratoria barokowe, kantaty i wielkie dzieła orkiestrowe. Jako pierwszy chór niemiecki wykonał Requiem Herberta Blendingera. W swoim bogatym dorobku artystycznym chór posiada m.in. wykonania "Fontana d'Israel" Johanna Herrmanna Scheina bądź '12 Geistliche Gesänge für Kleine Cantoreyen' Heinricha Schütza.

ORKIESTRA KAMERALNA
Orkiestra kameralna, której koncertmistrzem jest Natalia Walewska, jest zespołem złożonym ze znakomitych muzyków wywodzących się m.in. z orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, zachwyca spójnością brzmienia i doskonałością techniczną. Orkiestra w niewielkim składzie, zachowując tradycje wykonawcze zgodne z epoką - podjęła wyzwanie przygotowania rzadko wykonywanych kompozycji J. F. Haendla i W. A. Mozarta. Ogromnym jej walorem jest wzajemne, idealne zrozumienie i przejrzystość stylistyczna.

REGINA GROENGREß - niemiecka mezzosopranistka
Rozpoczęła naukę śpiewu pod okiem Pameli Hamblin w Karlsruhe. Naukę kontynuowała u znanej niemieckiej nauczycielki prof. Beaty Heuer-Christen we Freiburgu. Wzięła udział w kursach mistrzowskich organizowanych przez Akademię Bacha w Stuttgarcie u takich wykładowców jak Peter Kooij, Ulf Bästlein, Charles Spencer, Christoph Prégardien oraz Ingeborg Danz. Na deskach opery zadebiutowała jako Trzecia Dama w utworze Mozarta "Czarodziejski Flet", przez kilka lat była członkiem chóru radia SWR. Regina Grönegreß występuje regularnie w repertuarze oratoryjnym w Niemczech, Szwajcarii i Włoszech oraz w wielkich oratoriach i pasjach okresu baroku, klasycyzmu i romantyzmu. W swoim dorobku posiada szereg nagrań dla radia SWR. Prowadzi klasę śpiewu, a jej studenci zdobywają laury na wielu konkursach wokalnych.

Danuta Mossakowska - Dulska wykształcenie muzyczne uzyskała w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Grażyny Fiedoruk - Sienkiewicz i w klasie śpiewu solowego w klasie prof. Zofii Jankowicz - Pobłockiej. Studia podyplomowe odbyła w Wyższej Szkole Muzycznej w Dreźnie w klasie prof. Christiana Elsnera. Po ukończeniu studiów fortepianowych rozpoczęła prace na stanowisku wykładowcy na wydziale wokalno-aktorskim na macierzystej uczelni. W latach 1995-1999 śpiewała w Operze Hamburskiej. Następnie rozpoczęła pracę pedagogiczną w szkole muzycznej i na Uniwersytecie w Brunszwiku. Występuje na wielu festiwalach i koncertach muzyki oratoryjnej i operowej, m.in. w filharmoniach Kolonii, Hamburga, w Holandii, Francji, Szwajcarii, Słowacji i Szwecji.

DANIEL OLEKSY - tenor
Student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu prof. Piotra Kusiewicza. Swoje umiejętności wokalne kształcił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Claudio Desderiego, Paula Esswooda oraz Janusza Niziołka. Zadebiutował na scenie w singspielu Mozarta Bastien und Bastienne partią Bastina. Uczestniczył też w koncertach oratoryjno-kantatowych wykonując Litanię ostrobramską Moniuszki, Magnificat Vivaldiego oraz w Pasję według św. Mateusza Bacha. W marcu 2010 r. zadebiutował w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wykonując Pasję według św. Mateusza Bacha(partia Ewangelisty) pod batutą Kai Bumanna.
Brał też udział w spektaklu studenckim Pieśni hiszpańskie w reżyserii Hanny Chojnackiej.

THOMAS HERBERICH - bas-baryton
Studiował w Instytucie Bischöflich - Kirchenmusikalischen w Speer (Niemcy). Po ukończeniu studiów pracował jako organista oraz dyrygent chóru w Ludwigshafen. Lekcje śpiewu pobierał u Birgitty Seidler-Winkler. Ukończył kierunek śpiewu w Kolegium Muzycznym w Kolonii w klasie prof. Franza Müller-Heusera. Thomas Herberich specjalizuje się w oratoriach, które wykonuje nieprzerwanie od 26 lat. Koncertował w Niemczech i za granicą, w tym w Izraelu, Japonii, Kanadzie oraz Hiszpanii. Artysta cieszy się dużą popularnością i uznaniem krytyków. Jest muzykiem cieszącym się dużą popularnością. Jego repertuar zawiera wspaniałe oratoria oraz pasje Bacha, Msze i Kantaty. Jest także jednym ze śpiewaków wykonujących pieśni 'Lieder'.

HANNA DYS - organy
absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie organów prof. Wolfganga Zerera. Doskonaliła swe umiejętności na studiach solistycznych (Konzertexamen) w hamburskiej uczelni pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera i prof. Pietera van Dijka, uzyskując w 2007 roku dyplom z wyróżnieniem. Wielokrotna stypendystka DAAD, Otto Stötterau Stiftung oraz Brahms Stiftung. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Organowego w Rumi, półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.G. Silbermanna we Freibergu. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich u znakomitych organistów, m. in. u prof. J. Laukvika, prof. L. Ghielmi, prof. O. Latry, prof. E. Lebrun, prof. S. Landale. W 2009 roku uzyskała doktorat w zakresie sztuki muzycznej. Jest wykładowcą na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej oraz prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka. Występowała na festiwalach muzyki organowej w Polsce, Niemczech, Holandii, Finlandii, w Czechach, na Węgrzech, we Włoszech i in. Współpracuje z wieloma znakomitymi instrumentalistami i wokalistami wykonując szeroki repertuar. Ma na swoim koncie współpracę m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Orkiestrą Kameralną, z chórem Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Medycznej. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej. Z okazji jubileuszu 60-lecia Akademii Muzycznej dokonała nagrania dzieła Wiesława Rentowskiego - Por dia de anos na 2 akordeony i organy. Nagrywała dla Polskiego Radia i TV.

NATALIA MIKHAYLOVA - organy
Natalia Mikhaylova urodziła się w Sankt Petersburgu. Grę na organach studiowała w Konserwatorium w Kazaniu w klasie organów profesora Rubina Abdoullina i na Uniwersytecie w St. Petersburgu pod kierunkiem profesora Daniela Zaretskiego. Swoje umiejętności doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich, prowadzonych przez znakomitych artystów i pedagogów, m.in. przez Ludgera Lohmanna, Wolfganga Zerera, Lorenzo Ghielmi, Michaela Chapuis'a, Leo Van Doeselaar'a i Petera Planyavsky. W 2007 roku wygrała Międzynarodowy Konkurs Organowy w Bułgarii. W 2009 roku zdobyła II nagrodę podczas Concorso Organistico Internazionale 'Premio Elvira Di Renna' (Włochy) oraz II nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Organowym imienia J.P. Sweelincka w Gdańsku. Ponadto jest laureatką specjalnej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organistów Koncertowych (Rosja, 2008).

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    18 zł
  • Bilet ulgowy
    12 zł
  • Kontakt
    58 552-47-65
Bilety w cenie: rodzinny 40 zł, normalny 18 zł, ulgowy 12 zł

Opinie