stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie: Igor Anderieevski i Roman Perucki

w każdy piątek (od 26.06 do 21.08.2020), godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 12 zł
lis 29

niedziela, godz. 18:00

bilety 10 - 45 zł
Kup bilet
Archikatedra w Oliwie

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert organowy

Gdańskie Lato Muzyczne 2010
53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie - Studencka Orkiestra Kameralna Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy

Studencka Orkiestra Kameralna Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy
Igor Andereevski (Ukraina) - dyrygent
Roman Perucki - organy

Program w trakcie realizacji.


STUDENCKA ORKIESTRA KAMERALNA NARODOWEJ AKADEMII MUZYCZNEJ UKRAINY
Została założona w 1969 roku przez wybitnego ukraińskiego skrzypka Aleksandra Krawczuka. Zespół ten był pierwsza orkiestrą smyczkową uczelni, a także jedną z pierwszych orkiestr kameralnych w kraju. W 1983 roku Orkiestra Kameralna wygrała Narodowy Konkurs Zespołów Kameralnych. Zdobył on międzynarodowe uznanie: Nagroda za najlepsze nagranie w Paryżu - Złoty Dysk. Orkiestra zajmuje godne miejsce w życiu muzycznym Ukrainy, w szczególności Kijowa. Występuję w salach Filharmonii Narodowej, Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy, Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy. Choć skład zespołu nieustannie się zmienia, orkiestra ma swoje tradycje i styl wykonania. Koncerty zespołu zawsze przyciągają uwagę wielu słuchaczy. W październiku 2006 r. orkiestra pojechała na tournee do Chin, zagrała w miastach Tinhua i Handshou gdzie wzięła również udział w obchodach 50-lecia Tsyn-Tszyanskiego Uniwersytetu Narodowego. Dyrygentem orkiestry jest profesor, doktor sztuki Igor Andrievsky.

IGOR ANDREEVSKY - dyrygent
Urodził się w 1959 roku w Odessie. Naukę rozpoczął w Szkole Muzycznej im. P.S. Stolarskiego w Odessie. W 1982 roku zakończył Państwową Akademię Muzyczną im. A.V. Niezhdanowej w Odessie w klasie prof. Pawła Melameda. Fakultatywnie uczył się również dyrygowania u prof. Very Bazylevich. Od 1985 roku jest asystentem Katedry Skrzypiec Kijowskiej Państwowej Akademii Muzycznej im. P.I. Czajkowskiego u prof. Oleksija Gorohova. W 1988 roku zdobył III nagrodę Międzynarodowego Konkursu Skrzypków im. M.V. Lysenka. W 1993 roku został docentem katedry skrzypiec Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy. Jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Kameralnej Orkiestry "ARCHI", z którą koncertuje tak w kraju jak za granicą (m.in. Rosja, Polska, Litwa, Niemcy). Ponadto jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Studenckiej Orkiestry Kameralnej przy Akademii Muzycznej Ukrainy im. P.I. Czajkowskiego. Od 1999 roku Andreevski jest dyrygentem Zespołu Muzyki Klasycznej Ukrainy im. B. Lyatoshynskogo przy Narodowym Domu Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy. Od 2002 jest członkiem Narodowej Spółki Kompozytorów Ukrainy.

ROMAN PERUCKI - organy
Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od roku 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno - Kongresowe, siedziba filharmonii. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra", z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie), międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów "Bliżej Bacha", koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski, m.in. w Koszalinie, Olsztynie i Mławie. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych, m.in. w Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Australii, Meksyku, Kanadzie i USA. Jest I. organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej .
Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania kasetowe i płytowe. Jego płytę "Messe pour les paroisses" Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w "Ruchu Muzycznym" za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI, które sobie bardzo ceni. W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną - Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    18 zł
  • Bilet ulgowy
    12 zł
  • Kontakt
    58 552-47-65
Bilety w cenie: rodzinny 40 zł, normalny 18 zł, ulgowy 12 zł

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij