stat
Wydarzenie już się odbyło

50. rocznica Grudnia '70 - Gdańsk pamięta

50 lat temu w Gdańsku polała się krew, gdy robotnicy wyszli na ulice, a władza wysłała przeciw nim uzbrojone wojsko i milicję. 40 lat temu na pamiątkę ofiar tamtej rewolty, na pl. Solidarności stanął pomnik Poległych Stoczniowców 1970. Miejskie wydarzenia rocznicowe zaplanowano na świeżym powietrzu, a możliwość udziału w nich będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na stronie: https://ecs.gda.pl/

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

16 grudnia, 17:00 na pl. SolidarnościMapka
Główne miejskie uroczystości rocznicowe.

15 i 16 grudnia w pięciu lokalizacjach zostaną odsłonięte pamiątkowe płyty chodnikowe - oznaczą one miejsca, w których w Grudniu '70 zginęło sześć osób.

14-15 grudnia konferencja naukowa pod hasłem: Strajki, manifestacje i zajścia uliczne w PRL i bloku wschodnim.
Wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności, zaplanowano transmisję online.


Europejskie Centrum Solidarności przygotowuje na dni rocznicowe wydanie okolicznościowej gazety, w której będzie można przeczytać m.in. historie ofiar, wspomnienia lekarzy ratujących wówczas rannych uczestników protestów czy opowieść o powstawaniu pomników upamiętniających ofiary.

Organizatorami uroczystości jubileuszowych są miasto Gdańsk, marszałek województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.