• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

50.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie 2007 (8 opinii)

Wydarzenie w ramach

w każdy piątek (od 01.07 do 26.08.2022), godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 43 zł
ulgowy 32 zł
Kup bilet
W roku 2007 po raz 50-ty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie - najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie, który już na stałe wpisał się w kalendarz międzynarodowych imprez kulturalnych. Koncerty festiwalowe będą odbywać się w każdy wtorek i piątek o godz. 20.00 od 29 czerwca do 24 sierpnia.
W tej edycji festiwalu obok organistów katedralnych z Polski wystąpią znakomici wirtuozi organów z całego świata m.in. z Urugwaju, Australii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, którzy miłośnikom muzyki organowej zaprezentują szeroki repertuar literatury organowej - utwory znane szerokiej publiczności jak i utwory kompozytorów nieznanych w Polsce, oraz utwory napisane specjalnie dla nich, które w Oliwie będą miały swe premiery światowe. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w tym roku w Oliwie ponownie wystąpi niewidomy francuski organista Jean - Pierre Leguay - organista katedry Notre - Dame w Paryżu.


ORGANY OLIWSKIE

Organy Bazyliki Katedralnej w Oliwie zawsze budziły podziw niezliczonych rzesz turystów z kraju i zagranicy. Rzeźbiona kunsztownie w drewnie lipowym zewnętrzna struktura instrumentu w rokokowe girlandy kwiatów i pnących roślin, wyposażona w liczne figury aniołów poruszających trąbkami, puzonami, fanfarami i dzwonkami; ruchome słońca i gwiazdy - wszystko to stanowi do dziś niepowtarzalne dzieło najwspanialszej tego rodzaju sztuki, nie mającej odpowiednika w żadnych innych organach zabytkowych w Europie. Być może, iż ta właśnie niezwykła oprawa instrumentu rozsławiła organy oliwskie na całym świecie.
Jednakże organy oliwskie to nie tylko ciekawa historia czy sama wspomniana konstrukcja instrumentu; to fascynujące w swoich nie kończących się zestawieniach brzmieniowych wielkie instrumentarium, którego fenomen ukazuje się dopiero pod palcami wybitnego organisty artysty - wirtuoza. Nie można się więc dziwić, iż te właśnie, połączone ze sobą walory zewnętrzne i muzyczne instrumentu, stały się niejako "magnesem" przyciągającym nie tylko turystów i słuchaczy koncertowych, lecz również nieustannie wzrastającą liczbę artystów - wirtuozów z całego świata, pragnących wystąpić z koncertem w ramach Oliwskiego Międzynarodowego Festiwalu.

Bilety do nabycia w Katedrze Oliwskiej na godzinę przed koncertem.
BILETY w cenie: 18 zł / normalny ; 12 zł / ulgowy ; 40 zł / rodzinny.


29 czerwca 2007 roku (piątek), godz. 20.00


KONCERT INAUGURACYJNYRoman Perucki - organy
Jerzy Maksymiuk - dyrygent
Chór Dziecięcy Scherzi Musicali (dyr. Beata Liley)
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

ELŻBIETA SIKORA "Koncert Oliwski" na organy i orkiestrę (Światowe prawykonanie)
JERZY MAKSYMIUK "Struny życia" na organy i orkiestrę (Światowe prawykonanie)


prof. ROMAN PERUCKI organy
Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku od roku 1997 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; jest I organistą Katedry Oliwskiej, członkiem Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim; jest powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów, remontów i restauracji historycznych organów Archidiecezji Gdańskiej i na terenie całej Polski.

Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA, Japonia, Australia, Ameryka Południowa). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Paryżu, Petersburgu i Kalinigradzie (Rosja). Jest Dyrektorem i jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Prowadzi kursy mistrzowskie
w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski.

W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. W 2005 r. grał m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Gandawie, na nowych organach Katedry Lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli czy słynnych organach w Katedrze w Rydze. Miał przyjemność występować na wielu znamienitych, międzynarodowych festiwalach. Występował również jako kameralista i solista m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, z Orkiestrą Agnieszki Duczmal, z Orkiestrą Nationale Porto i ze znakomitymi solistami.

Dokonał licznych nagrań dla: Polskiego Radia i Telewizji, NDR, telewizji brytyjskiej, słowackiej
i innych. Nagrał 28 płyt, Messe pour les paroisses Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w "Ruchu Muzycznym" za najlepsze nagranie w Polsce roku 1991, natomiast II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę (wydaną w 1998 roku).

Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (w latach 1993-1997 również dyrektorem artystycznym) oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra", z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów "Bliżej Bacha", koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach i Morągu. Od 1999 jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej oraz dyrektorem Konkursu Chórów "Maria Cantat", członkiem jury Konkursu Pieśni Religijnej w Jastarni, organizatorem Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni.

Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenie papieskie Pro eclessiae et Pontifice, złotą odznakę: Zasłużony dla Kultury Polskiej (2005r.), nagrodę Miasta Gdańska
w Dziedzinie Kultury w roku 2007 otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną - Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

JERZY MAKSYMIUK Dyrygent, kompozytor i pianista.
Urodzony w Grodnie ukończył studia na Wydziale Fortepianu, Kompozycji i Dyrygentury w warszawskim Konserwatorium. W 1964 r. Zdobył I nagrodę w pianistycznym konkursie im. Paderewskiego, a jednak zdecydował, że jego podstawową działalnością będzie dyrygowanie.
Olbrzymie sukcesy odniósł jako dyrygent Polskiej Orkiestry Kameralnej. Pod jego batutą orkiestra zdobyła w latach 1972 - 1983 światowy rozgłos zdobywając wiele nagród, m.in. niezwykle liczącą się nagrodę Wiener Floetenuhr.
W latach 1983 - 1993 Maksymiuk był głównym dyrygentem BBC Scottish Symphony Orchestra, odbywając z nią wiele tournees, dyrygując ok. 200 premier, m.in. prawykonanie kompozycji The Confession of Isobel Gowdie Jamesa MacMillana, co było olbrzymim sukcesem (nagroda Gramophone Award w 1993 r.).

Za całokształt pracy z orkiestrą BBCSSO Maestro otrzymał honorowy tytuł Conductor Laureate.
Dyrygował największymi orkiestrami jak np. London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Irish Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Sydney Symphony Orchestra
i wielu innymi.

W 1990 r. Jerzemu Maksymiukowi Uniwersytet w Strathclyde przyznał tytuł doktora honoris causa. Jest jednym z dwóch osób uhonorowanych Złotym Medalem za promowanie na świecie muzyki Elgara.
Maksymiuk jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, baletowej oraz filmowej. Powstałe
w ostatnich latach kompozycje to : Zaświt na głos i zespół instrumentalny (1998), Arbor vitae, oratorium na głosy solowe, chór i orkiestrę (2002, 2006), Intermezzo pastorale na orkiestrę (2002, 2006), Czerwony księżyc, cykl pieśni na sopran i orkiestrę (2004), Szepty i krzyk marzeń na wiolonczelę solo i orkiestrę kameralną (2005), Koncert na dwoje skrzypiec (2006), Preludia na fortepian (2006) i Cztery kolory na dwoje skrzypiec i orkiestrę (2006).
3 lipca 2007 roku (wtorek), godz. 20.00


CRISTINA GARCIA - BANEGAS - organy


Studiowała w Urugwaju w klasach organów i fortepianu. Obecnie jest profesorem w Escuela Universitaria de Música de Montevideo, gdzie prowadzi klasę organów. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Urugwaju.

Jej działalność koncertowa jest połączona z pracami poszukiwawczymi związanymi ze starymi organami Ameryki Łacińskiej i poszukiwaniem manuskryptów z utworami wokalnymi
i instrumentalnymi od XV do XVIII wieku w Peru, Ekwadorze, Kolumbii, Meksyku i Boliwii. W 1990 roku jej praca na temat południowoamerykańskich organów została opublikowana
w "Spirit of Enterprise" przez "Rolex Awards for Enterprise"
w Szwajcarii.

Jest laureatką wielu konkursów. W 1983 roku uzyskała stypendium umożliwiające podróż do Izraela i innych państw Europy. Koncertuje w niemal całej Europie, USA, Japonii, Izraelu, Rosji i Ameryce Łacińskiej. W 1985 roku wykonała wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha. Prowadzi mistrzowskie warsztaty organowe
w zakresie interpretacji w Hiszpanii, Boliwii i USA. Za swą działalność artystyczną otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym medal honorowy za propagowanie kultury polskiej. Obok działalności organistowskiej prowadzi ożywioną działalność dyrygencką. Obok zespołów kameralnych, wokalnych prowadził także orkiestry symfoniczne, m.in. filharmoniczną orkiestrę z Montevideo.
W swoim dorobku artystycznym posiada wiele nagrań płytowych.


Program koncertu:

ALBERTO GINASTERA (1916-1983) Toccata, Villancico (Noël) i Fuga (na temat BACH)

JAN SEBASTIAN BACH (1685-1750) Preludium, Larghetto, Fuga C-dur BWV 545

PABLO BRUNA (1611-1679) Tiento por gsolreut de 2º tono sur la "Letanie de la Vierge"

CRISTINA GARCIA BANEGAS (*1954) Tiento para 2 tiples por gsolreut [2001]

MANUEL BLASCO (XVIII w.) 3 Verses para chalumeau y órgano

JOSEPH GIL PALOMAR (ca. 1790) Sonata en Do

CRISTINA GARCIA BANEGAS (*1954) Ha nacido una Rosita [2006]

ANTONIO SÁENZ (1830 - ?) Le Carnaval ; Minuet El Solitario ;
Boleras Jaleadas de la media caña, Trípili y Cachucha

ALBERTO NEPOMUCENO (1864-1920) Preludium i fuga

PAUL HINDEMITH (1895-1963) Sonata nr 3 [1940]

JOSÉ GABRIEL GRAU (1947 - ) Microtango 2

6 lipca 2007 roku (piątek), godz. 20.00


DAVID TITTERINGTON (Anglia) - organy


W 1996 roku został mianowany kierownikiem Katedry Organów
w Królewskiej Akademii Muzycznej. Rok później został profesorem gościnnym Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie. Był stypendystą Uniwersytetu w Oxfordzie.
Jest laureatem Premier Prix a l'unanimité avec les félicitations du Jury, które otrzymał podczas studiów w Paryżu w klasie organów Marie-Claire Alain. Jako solista David Titterington zadebiutował w 1986 roku, a jego debiut radiowy na antenie radia BBC miał miejsce w 1990 roku.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową, występował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Sydney, Hong-Kongu, Izraelu, Nowej Zelandii, Tokio, Londynie oraz Schleswig Holstein. Współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami, wybitnymi solistami.
Szereg kompozycji organowych zostało napisanych specjalnie dla niego. Obecnie jest konsultantem organów w Sidney Sussex College Cambridge i Canterbury Cathedral. W 1999 roku uzyskał honorowy tytuł Fellowship (honoris causa) Rogal College of Organists oraz honorowy doktorat budapeszteńskiego Uniwersytetu Narodowego.
W najbliższych planach David Titterington ma koncerty w: Rosji, Anglii, Polsce, Austrii, we Włoszech i na Węgrzech. Ponadto zasiądzie w juty międzynarodowych konkursów organowych w St. Albans, Basso Friuli i Concours Ville de Paris.

Program koncertu:
DYMITR SZOSTAKOWICZ (1906-1975)
Passacaglia (Lady Macbeth of Mtsensk District) op. 29

DIETRICH BUXTEHUDE (1637-1707)
Chorał "Nun freut euch, Lieben Christen g'mein" BuxWV 210

CARL NIELSEN (1865-1931)
Commotio op.58

CHARLES-MARIE WIDOR (1844-1937)
Choral Symphonie Romane op.73

JEAN LANGLAIS (1907-1991)
Tryptyk - Melodia. Trio. Final
10 lipca 2007 roku (wtorek), godz. 20.00


JOSEF STILL (Niemcy) - organyUrodzony w 1959 w Deggendorf/Donau. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium w zakresie kościelnej muzyki katolickiej
i koncertowej u prof. Gerharda Weinbergera i Franza Lehrndorfera. Zaraz po tym odbył specjalizację koncertową (klawesyn) u prof. Hedwig Bilgram.
W latach 1983- 93 był muzykiem kościelnym i kantorem dekanalnym
w kościele św. Jana Chrzciciela w Neu-Ulm. Od 1994 roku jest organistą katedralnym w katedrze biskupiej w Trewirze (Trier) i doradcą w sprawach budowy i napraw organów w diecezji Trewirskiej.
Koncertuje jako organista i klawesynista. Dokonuje wielu nagrań telewizyjnych i radiowych. Posiada w swym dorobku wiele płyt CD.


Program koncertu:

CÉSAR FRANCK (1822-1890) Chorał III a-moll

WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)
Fantazja f-moll "Ein Orgelstück für eine Uhr" KV 608

JAN JANCA (1933)
Medytacja "Maria durch ein' Dornwald ging"

JAN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Preludium i fuge C-Dur (9/8) BWV 547

SIGFRID KARG-ELERT (1877-1933)
Chorał "Jesu, meine Freude" op.87 - Introduzione (Inferno). Canzone. Fuga con Corale
13 lipca 2007 roku (piątek), godz. 20.00


ISABELLE DÉSERT (Francja) - organy


Urodzona w 1964 roku we Francji. Edukację muzyczną rozpoczęła
u swego ojca i Lucienie Antonini w Avignon. Naukę kontynuowała na uniwersytecie w Tuluzie i w narodowym konserwatorium muzycznym w klasie organów Xaviera Darasse i Michela Bouvard. W 1986 roku uzyskała dyplom, a w roku następnym została laureatką I nagrody na konkursie organowym w Tuluzie. Jest organistą tytularnym w katedrze w Narbonne i dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu organowego w tym mieście. Koncertuje w Europie i USA.


Program koncertu:

NICOLAUS BRUHNS (1665-1697) Preludium e-moll
J.S. BACH (1685-1750) Chorał « Von Gott will ich nicht lassen » BWV 658
FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (1809-1847) Sonata VI d-moll
ROBERT SCHUMANN (1810-1856) Etiuda h-moll op. 56
LOUIS VIERNE (1870-1937) Allegro z II Symfonii e-moll op. 20
CÉSAR FRANCK (1822-1890) Preludium, fuga i wariacje
EUGÈNE GIGOUT (1844-1925) Scherzo. Toccata
17 lipca 2007 roku (wtorek), godz. 20.00


ANDRES UIBO (Estonia) - organy


Urodził się w 1956 roku w Estonii. W zakresie gry na organach kształcił się pod kierunkiem prof. H. Lepnurma oraz dyrygentury uczył się u prof. L. Verlina w Wyższej Szkole Muzycznej w Tallinie. Studia kontynuował w Wyższej Szkole Muzycznej w Lubece u prof. H. Gebhard'a oraz doskonalił się na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez H. Haselbock'a, J.L. Uriol'a
i T. Koopman'a.

Od 1980 roku regularnie koncertuje w krajach bałtyckich, ale również w prawie wszystkich krajach byłego Związku Radzieckiego oraz w Europie i Japonii. W 1987r. założył i jako dyrektor artystyczny prowadzi do dzisiaj Festiwal Organowy w Tallinie - obecnie jeden z najważniejszych festiwali organowych w Europie.

W 1994 roku otrzymał tytuł profesora Estońskiej Akademii Muzycznej, gdzie kształci młodych adeptów sztuki organowej. Ponadto od 1996r. jest dyrektorem Państwowej Agencji Koncertowej. W 1998 roku został dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego Suure Jaani, poświęconego muzycznej rodzinie Kapp, a w 1999 wiceprzewodniczącym Estońskiego Stowarzyszenia Organistów. Od 2001 roku jest prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Artura Kappa.

Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Wydał dzieła Artura Kappa. Jest autorem książki o historycznych organach w Estonii. Skomponował wiele utworów organowych wokalnych. Został uhonorowany szeregiem nagród.

Program koncertu:

DIETRICH BUXTEHUDE (1637-1707)
Te Deum laudamus BuxWV 218
Preludium
Te Deum laudamus
Pleni sunt coeli et terra
Te Martyrum
Tu devicto (mortis aculeo)

ANDRES UIBO (*1956)
"Apocalypsis symphony" na organy [2004]
1 "I wtedy ujrzałem ......." Objawienie św. Jana 21:1
2. "I usłyszałem ...." Objawienie św. Jana 21:3
3. "On obetrze każdą łzę" Objawienie św. Jana 21:4
4. "Nowa Jerozolima" Objawienie św. Jana 21:10

FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (1809-1847)
Sonata nr 6 d-moll op. 65 nr 6 na temat chorału "Vater unser im Himmelreich"
1. Chorał z wariacjami
2. Fuga
3. Finał
20 lipca 2007 roku (piątek), godz. 20.00


JEAN - CHRISTOPHE GEISER (Szwajcaria) - organy


Jego kariera artystyczna rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy to w wieku 26 lat został zwycięzcą konkursu na prestiżowe stanowisko organisty tytularnego w katedrze w Lozannie.

W 1993 roku został mianowany profesorem organów w tamtejszej Wyższej Szkole Muzycznej, gdzie aktualnie jest dziekanem wydziału organów i klawesynu. Ponadto jest dyrektorem artystycznym Stowarzyszenia Muzycznego. Dwukrotnie uzyskał nagrodę Fundacji Göhnera.

Jednocześnie studiował prawo i muzykologię. Dotychczas występował w ponad 30 państwach korzystając ze wsparcia Fundacji Pro Helvetia. Dokonał szeregu nagrań radiowych. Był inicjatorem budowy nowych organów w katedrze w Lozannie.

Koncertował w ponad trzydziestu krajach Europy, a także w USA,
w tym wielokrotnie w ramach międzynarodowych festiwali organowych. Dokonał wielu nagrań radiowych. Jest inicjatorem budowy nowych organów katedry w Lozannie, które zostały wykonane w USA, a poświęcone zostały w 2003 roku.


Program koncertu:

JAN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Koncert na organy a-moll BWV 593 (transkrypcja Koncertu na 2 skrzypiec i smyczki op. 2 nr 8 "L'Estro armonico" Antonio Vivaldiego)
Allegro. Adagio. Allegro.

Chorał "Wachet auf, ruft uns die Stimme" BWV 645

NICOLAS SÉJAN (1745-1819)
Noël suisse (temat i 5 wariacji)

FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (1809-1847)
Preludium i fuga c-moll

FRANK MARTIN (1890-1974)
Agnus Dei

GUY ROPARTZ (1864-1955)
Prélude funèbre

LOUIS VIERNE (1870-1937)
Finał z I Symfonii

24 lipca 2007 roku (wtorek) , godz. 20.00


AUSTRALIAN CHAMBER CHOIR (Australia)
Douglas Lawrence dyrygent


Douglas Lawrence był dyrektorem chóru Ormond College Uniwersytetu w Melbourne przez 24 lata. W 2006 roku założył Australian Chamber Choir. Chór ten składa się z najlepszych śpiewaków chóru Ormond College, którzy w nim śpiewali w ciągu ostatnich 10 lat. W 2007 roku chór wykona 37 koncertów, w tym 20 podczas swej europejskiej trasy koncertowej. Podczas swego tournee koncertowego chór wystąpi ponadto w Chinach, Japonii i Nowej Zelandii.


Program koncertu:

GIOVANNI BATTISTA PIERLUIGI PALESTRINA (1525-1594)
Missa Papae Marcelli
Kyrie, Gloria, Sanctus/Benedictus, Agnus Dei

JOHANN CHRISTOPH BACH (1642-1703)
Motet "Lieber Herr Gott, wecke uns auf"

BRENTON BROADSTOCK (*1950)
I had a dream - "Miałem marzenie" [2004] ku pamięci Michael'a Easton'a , komp. australijskiego

JOSEPH ESTRADA (*1952)
Awit ni Solomon ("Pieśń Salomona")

HERBERT HOWELLS (1892-1983)
Three Latin motets
Salve Regina
Regina Caeli
Nunc Dimittis

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Motet "Singet dem Herren ein neues Lied"

27 lipca 2007 roku (piątek), godz. 20.00


OLLE JOHANSSON (Szwecja) - organy


Urodził się w 1946 roku. Od 2002 roku jest organistą katedralnym w Uppsali. Kształcił się pod kierunkiem m.in. Henry'ego Lindrotha, Andersa Bondemana
i Bercia Ericssona. Większą część jego pracy zawodowej stanowi działalność organistowska w katedrze w Engelbrekt w Sztokholmie.
W latach 1978-96 kierował edukacją muzyczną w Sztokholmie. Przez ponad 20 lat był członkiem chóru prowadzonego przez Erica Ericssona. Jako organista
i dyrygent chóru koncertował w całej Europie i w USA.


Program koncertu:

DIETRICH BUXTEHUDE (1637-1707)
Preludium i fuga F-dur

OTTO OLSSON (1879-1964)
Credo in unum Deum z "Credo Symphoniacum"

EMIL SJÖGREN (1853-1918)
Preludium i fuga a -moll

OSKAR LINDBERG (1887-1955)
Sonata g-moll
Marcia elegiaca
Adagio
Alla sarabanda
Finale: Allegro con brio

CHARLES TOURNEMIRE (1870-1939)
z "L´Orgue mystique, épiphanie": Communion i Fantaisie31 lipca 2007 roku (wtorek), godz. 20.00


WITOLD ZALEWSKI (Polska) - organyNaukę gry na organach rozpoczął w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie u Mieczysława Tuleji. W 1992 roku ukończył Akademię Muzy­czną w Krakowie - w klasie organów prof. Jana Jargonia. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J. Laukvika i G. Schneidera
i J. Guillou.
Od roku 1995 pełni funkcję organisty w Kró­lewskiej Katedrze na Wawelu, prowadząc równo­cześnie działalność pedagogiczną w Archidiecezjalnej Szkole Organistowskiej.
Jako solista i kameralista koncertuje w kraju i za granicą (m.in.: Czechy, Niemcy, Szwajcaria i USA). Od roku 1998 jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
W czasie pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Benedykta XVI do Polski (Kraków) pełnił rolę organisty (m.in.: Katedra Wawelska, Błonia Krakowskie). Jest autorem Śpiewnika pieśni kościelnych wydanego nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w 1997 r. oraz współredaktorem
i współautorem wielu innych publikacji (m.in.: Śpiewnik Wawelski).
Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Zakopanem oraz kierownikiem artystycznym koncertów organowych w Bukowinie, Nowym Targu oraz Skawinie.

Program koncertu:

EUGENE GIGOUT (1844-1925) Toccata

CÉSAR FRANCK (1822-1890)
Fantazja chorałowa E-dur nr 1
Fantazja chorałowa h-moll nr 2
Fantazja chorałowa a-moll nr 3

LOUIS VIERNE (1870-1937) Carlillon de Westminster

3 sierpnia 2007 roku (piątek), godz. 20.00


JEAN - PIERRE LEGUAY (FRANCJA) - organy (niewidomy organista z katedry Notre-Dame)

Studiował w Konserwatorium Muzycznym w Paryżu.
W latach 1961-84 był organistą w Notre Dame des Champs w Paryżu, a w 1985 roku został organistą w znanej na całym świecie, paryskiej Katedrze Notre Dame. W latach 1968-80 nauczał gry na organach, improwizacji oraz historii muzyki. W 1989 roku został mianowany profesorem muzyki organowej i improwizacji w Konserwatorium w Dijon. Koncertował w Europie i nie tylko - grając na organach
i fortepianie.

Udziela się w audycjach radiowych, kursach mistrzowskich oraz jako juror międzynarodowych konkursów organowych. Został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami, w tym uzyskanymi poza granicami rodzinnej Francji. Prowadzi szeroką działalność pedagogiczną w ośrodkach uniwersyteckich i konserwatoriach muzycznych w Europie, Ameryce Północnej i na Dalekim Wschodzie.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż artysta komponuje utwory na różne instrumenty i ich różne połączenia, w tym pisze na specjalne zamówienia, m.in. ze Szkocji Hiszpanii
i Austrii. Do chwili obecnej skomponował ponad
60 utworów. Nagrał wiele płyt dla prestiżowych firm fonograficznych. Jego nagrania obejmują muzykę od XVII do XX wieku, a także własne kompozycje i improwizacje.


Program koncertu:

JAN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Preludium i fuga h-moll BWV 544
Chorał "Wenn wir in höchsten nöthen sein"

WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)
Fantazja nr 2 KV 608

JEAN - PIERRE LEGUAY
Sonata II (I cz.) [1982-1983]

AUGUSTIN BARIE (1883-1915)
Symfonia op. 5 (fragmenty) Preludium. Fuga. Adagio.

CÉSAR FRANCK (1822-1890)
Chorał nr 3 a-moll

Improwizacja na zadany przez publiczność temat

7 sierpnia 2007 roku (wtorek) , godz. 20.00


CHRISTOPHER HERRICK (Anglia) - organy


Jego zainteresowanie muzyką organową trwa od czasu kiedy został członkiem chóru chłopięcego przy Katedrze św. Pawła. Tam, później, został asystentem organisty, a po 7 latach przeniósł się do Westminster Abbey, gdzie grał podczas uroczystości królewskich
i państwowych.

W Westminster Abbey w ciągu 10 lat poza swymi obowiązkami organisty katedralnego wykonał ponad 200 recitali. W 1984 roku rozpoczął swą bogatą, międzynarodową karierę artystyczną. Koncertuje w całej Europie, Ameryce Północnej, Australii i Azji. Nagrywa płyty (wiele z nich na organach firmy Metzler w Szwajcarii) dla radia i telewizji (m.in. BBC).
Godne podkreślenia jest wykonanie podczas The 1998 Lincoln Center Festival wszystkich utworów organowych J. S. Bacha (czternaście koncertów w ciągu kolejnych czternastu dni). To zaowocowało nagraniem wszystkich dzieł Bacha dla najlepszej brytyjskiej firmy fonograficznej - Hyperion Records.
Krytycy oceniają Christophera Herricka "jako artystę o wielkiej potrzebie komunikowania się poprzez muzykę. Jego fenomenalna technika, w połączeniu z możliwościami intelektualnymi przyczynia się do tego, że jego koncerty
i nagrania są nie tylko zachwycające, ale jednocześnie zadziwiające i nigdy nie przestają pobudzać." /Gramophone/.

Wiosną 2007 roku artysta rozpoczął nowy projekt muzyczny: skompletowanie w ciągu pięciu lat wszystkich dzieł Dietricha Buxtehudego.

Program koncertu:

JOHANNES BRAHMS (1833-1897) Academic Festival Overture arr. Edwin Lemare

BÉLA BARTÓK (1881-1945) Six Roumanian Folk Dances real. Christopher Herrick

LOUIS VIERNE (1870-1937) Carillon de Westminster

DIETRICH BUXTEHUDE (1637-1707) Preludium i fuga g-moll BuxWV 148 ;
Solo organowe z Preludium in C Bux WV 137;

PETR EBEN (*1929) Hommage à Dietrich Buxtehude

LUIGI BOCCHERINI (1743-1805) Menuet

JOHN STANLEY (1713-1786)
Suita in D
1.Siciliano na flety /Andante na Vox Humana/
2.Vivace na trąbki /Allegro na Cornet/

DEREK BOURGEOIS /(*1941) Serenade

CAMILLE SAINT-SAËNS (1835 - 1921) Le Cygne

MONS LEIDVIN TAKLE (*1942) Festmusikk z "Våg å leve"

10 sierpnia 2007 roku (wtorek), godz. 20.00


HANS LEITNER (Niemcy) - organy


Urodzony w 1961 roku w Traunstein, studiował teologię oraz muzykę kościelną z organami jako przedmiotem wiodącym. W latach 1982-89 był stałym zastępcą organisty w monachijskim kościele Mariackim. W 1988 roku został laureatem konkursu improwizatorskiego w Rottenburgu. W 1990 roku uzyskał święcenia kapłańskie.

W latach 1992-2002 był organistą w Passau i rzeczoznawcą ds. organów w tamtejszej diecezji. Autor licznych nagrań CD oraz kompozycji na organy. Wydawca dzieł organowych i autor przyczynków na tematy dotyczące historii muzyki, organów
i tematów teologicznych. Od 2003 roku jest organistą w katedrze monachijskiej, gdzie obecnie jest wikariuszem. Wykłada w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru.


Program koncertu:

DIETRICH BUXTEHUDE (1637-1707)
Preludium i fuga g-moll
Opracowanie chorałowe "Vater unser im Himmelreich"

LUDWIG THUILLE (1861-1907)
Sonata a-moll op.2 (Praeludium, Andante, Fuge)

KARL HÖLLER (1907-1987)
wariacje chorałowe: "Jesu, meine Freude" op.22/II

14 sierpnia 2007 roku (wtorek), godz. 20.00


OLIVIER LATRY (Francja) - organy


Urodził się we Francji w 1962 roku. Obecni uważany jest za jednego z najlepszych artystów swego pokolenia. Studia muzyczne odbył w konserwatorium paryskim. W 1985 roku został organistą tytularnym w katedrze Notre-Dame w Paryżu. W 1990 roku został profesorem konserwatorium muzycznego w Saint Maur, a o 1995 roku jest profesorem w Narodowym Konserwatorium w Paryżu. Występował w ponad 40 krajach, zarówno w Europie jak i w USA. W kręgu jego szczególnych zainteresowań znajduje się muzyka francuska od XVII do XX wieku, a szczególnie kompozycje Tournemire, Dupre
i Cochereau. Dokonał nagrań całej twórczości Oliviera Messiaena. W 2000 otrzymał prestiżową nagrodę fundacji Cino et Simone del Duca.

Program koncertu:

LOUIS VIERNE (1870-1937)
III Symfonia : Allegro maestoso. Cantilène. Intermezzo. Adagio. Final

MARCEL DUPRÉ (1886-1971)
Chorał In duci jubilo

SERGIUSZ RACHMANINOW (1873-1943)
Preludium (transpozycja na organy L. Vierne)

ALEXANDRE GUILMANT (1873-1943)
I Sonata (Finał)

17 sierpnia 2007 roku (piątek), godz. 20.00


PETER PLANYAVSKY (Austria) - organy


Studiował muzykę kościelną oraz grę na organach we Wiedniu. Po zakończeniu studiów praktykował przez rok u budowniczego organów. Od 1969 roku pracował katedrze św. Stefana,
w okresie od 1983 do 1990 roku jako odpowiedzialny dyrektor muzyczny katedry oraz jako organista katedralny. Swą działalność w katedrze zakończył w 2004 roku. Od 1980 roku jest profesorem zwyczajnym organów i improwizacji we Wyższej Szkole Muzycznej macierzystej Uczelni. Ponadto, w latach 1996 - 2003 kierował wydziałem muzyki kościelnej tejże uczelni.

Koncertował w wielu krajach Europy, w Ameryce Północnej, krajach Dalekiego Wschodu, Australii i Afryki Południowej. Za swe osiągnięcia kompozytorskie w 2005 roku otrzymał Państwową Nagrodę Muzyczną. Jest doradcą ds. organów, jurorem międzynarodowych konkursów muzycznych, autorem wielu artykułów prasowych. W swoim dorobku posiada nagrania płytowe. Dyrygował wielkimi utworami muzyki kościelnej,
w szczególności koncertami na organy i orkiestrę.


Program koncertu:

ROBERT FUCHS (1847-1927)
Fantazja e-moll

GEORG MUFFAT (1653-1704)
VI Toccata

JAN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Wer nur den lieben Gott BWV 647
Preludium i fuga G-Dur BWV 541

FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (1809-1847)
Sonata D-dur nr 5

ANTON HEILLER (1923-1979)
Tanz-Toccata

FRANZ SCHMIDT (1874-1939)
Preludium i fuga D-Dur ("Hallelujah")

Improwizacja na zadany przez publiczność temat

21 sierpnia 2007 roku (wtorek), godz. 20.00


CLAES HOLMGREN (Szwecja) - organy


Od 1990 roku jest organistą katedralnym i kapelmistrzem
w katedrze św. Marii w Visby (Gotlandia), gdzie regularnie prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jako solista
i dyrygent chóru koncertował w całej Skandynawii, na Łotwie,
w Polsce i w Niemczech. W jego bogatym repertuarze koncertowym szczególne miejsce zajmuje muzyka nordycka
i muzyka współczesna.
Nagrywa płyty i dokonuje nagrań radiowych. Obok działalności artystycznej prowadzi również działalność badawczą, która zaowocowała wydaniem antologii poświęconych muzyce organowej.

Program koncertu:

PETER MØLLER (1947-1999)
Metamorfozy (1973)
1. I Kor. XV: 20-21
2. I Kor. XV: 42
3. I Kor. XV: 51-52

GUNNAR THYRESTAM (1900-1984)
Impression à Notre Dame de Paris
IX Koncert organowy [1972]

INGMAR MILVEDEN (*1920)
Toccata Celbrativa [1999]

BO LINDE (1933-1970)
Fantazja [1959]

OSKAR LINDBERG (1887-1955)
Sonata organowa g-moll [1924]
1. Marcia elegiaca
2. Adagio
3. Alla Sarabanda
4. Finale (Allegro con brio)

24 sierpnia 2007 roku (piątek), godz. 20.00


KONCERT FINAŁOWY

Franz Hauk (Niemcy) - organy
Alfredo Ibarra (Meksyk) - dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej


ALEXANDRE GUILMANT I Symfonia d-moll op.42 na organy i orkiestrę
JOSEPH JONGEN Hymn op.78 na organy i orkiestrę
CHARLES-MARIE WIDOR Symphonia g-moll na organy i orkiestrę


Franz Hauk (Niemcy) - organy
Urodzony w 1955 roku w Neuburg nad Dunajem. Muzykę kościelną i szkolną, grę na fortepianie i organach studiował
w wyższych szkołach muzycznych w Monachium i w Salzburgu. W 1981 roku, w Monachium, uzyskał dyplom klasy mistrzowskiej. W 1982 roku rozpoczął swą bogatą działalność organistowską, a od 1995 roku jest kierownikiem chóru działającego przy katedrze w Ingolstadt.

Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki J.S. Bacha, Maxa Regera i francuskiej muzyki organowej XIX i XX wieku.
W szczególnym kręgu Jego zainteresowań znajduje się muzyka współczesna. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym wielu międzynarodowych cykli koncertowych, m.in.: "Międzynarodowych Dni Organowych w Ingolstadt" oraz "Nocy organowych". Jest jurorem wielu konkursów organowych. Prowadzi organowe kursy mistrzowskie.

Od 2002 roku wykłada praktykę wykonawczą w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej
w Monachium. Koncertuje w Europie i w USA. Występuje również jako dyrygent. W 2003 roku założył zespół wokalny "Simon Mayr".

Alfredo Ibarra (Meksyk) - dyrygent
Dyrektor orkiestry symfonicznej Instituto Politecnico Nacional.
Urodzony w Meksyku, studiował dyrygenturę w narodowym konserwatorium muzycznym w Meksyku, w klasie Istvana Horvatha. Naukę kontynuował
u wybitnych pedagogów w Maastricht oraz w Monachium.

W swej dotychczasowej karierze prowadził wiele znakomitych zespołów orkiestrowych, zarówno meksykańskich jak i europejskich. Był dyrektorem artystycznym wielu meksykańskich orkiestr symfonicznych, m.in.: Naucalpan Symphony, Music Higher Education Orchestra, Zacatecas University Music School Orchestra oraz w 2000 roku El Salvador Symphony Orchestra.

Jest uznaną osobowością muzyczną w rodzinnym kraju. Uzyskał wiele prestiżowych wyróżnień, w tym w 1988 roku ufundowaną przez rząd Meksyku nagrodę - "Premio Nacional de la Juventud". W 1996 roku wraz z Franzem Haukiem, organistą niemieckim, oraz orkiestrą symfoniczną filharmonii z Ingolstadt nagrał kilka płyt CD, które Niemczech cieszyły się ogromną popularnością. W ostatnim czasie dyrygował narodową orkiestrą Kuby, Hondurasu i Wenezueli.

Opinie (8) 6 zablokowanych

 • haha burritos xD

  • 0 0

 • rewelacja

  Zastanawiam się dlaczego cykliczna impreza skupiająca światowe gwiazdy jest tak słabo nagłośniona... Moim skromnym zdaniem powinno się nagrodzić organizatorów pomysł świetny....

  • 0 0

 • szkoda że nie ma żadnych reportaży w tv z festiwalu

  • 0 0

 • Rzeczywiście taki festiwal powinien być bardziej słyszany nie tylko w całej Polsce ale również w całym świecie! Co temu przeszkadza? I dlaczego tako mało słychać o takiej imprezie w mediach?

  • 0 0

 • dlaczego nie ma ma transmisji?:(

  skoro są treansmitowane msze św.z Katedry,to czemu chociaż te najlepsze koncerty organowe nie są transmitowane?
  ,a czy w ogóle są rejestrowane?
  czy najlepsze koncerty /nagrane/mozna gdzieś kupić?!
  czemu tak mało jest informacji o tych koncertach w mediach?
  gdyby nie info z Portalu Trójmiasto,przy okazji przeglądania programu JD,NIC BYM NIE WIEDZIAŁ!:(

  • 0 0

 • o koncercie dody wszyscy zawsze wiedza ( nawet niezainteresowani ) a o tak oryginalnym festiwalu swiatowej klasy nawet plakatow w kolejkach nie rozwieszaja

  • 0 0

 • dobrze, że istnieją przypadki ...

  Tylko przypadek sprawił, że dowiedziałam się o tym festiwalu! Dzięki temu mogę posłuchać chociaż tego ostatniego koncertu. I ku radości mojej Mamy, która właśnie przyjechała z zagranicy (gdzie zamieszkuje). Na zachodzie takie imprezy kulturalne są niezwykle nagłaśniane, transmitowane, rejestrowane, powtarzane, ..... . Nie rozumiem tej dziwacznej polityki. Koncerty (wulgarnej!) Chylińskiej, (głupiutkiej i płytkiej) Dody oraz im podobnych "artystów" są dłuuuugo i głoooośno reklamowane. A imprezy o wysokim poziomie artystycznym, ....... eeeech!!!! Czemu potem się czepiamy młodzieży, że jest taka, jaka jest?

  • 0 0

 • wygrałam bilety

  Własnie wygrałam bilety na finałowy koncert :) Jestem ciekawa jak będzie,mysle ze super. Na moim sluie grał kartet smyczkowy i organy i ciarki chodziły, ciekawe jakie wrazenie zrobi na mnie cala symponia?
  Już nie moge siedoczekac :) Pozniej zdam relacje!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.