• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

48. urodziny Wartowni nr 1 na Westerplatte

W sobotę, 2 lipca, zapraszamy na plenerowe spotkania z historią z okazji 48 urodzin Wartowni nr 1. Upamiętniamy otwarcie pierwszej izby muzealnej na Westerplatte, które odbyło się 29 czerwca 1974 r. Wydarzenie dedykujemy majorowi Mieczysławowi Słabemu, lekarzowi z Westerplatte.

Dzięki westerplatczykom, społecznikom, Muzeum Gdańska (ówczesnemu Muzeum Historii Miasta Gdańska) i darczyńcom z całej Polski 48 lat temu powstało miejsce ku czci bohaterskich obrońców z pierwszych dni wojny. Z tej okazji przy terenie Wartowni nr 1 przygotowaliśmy wiele atrakcji dla mieszkańców, w tym rodzin z dziećmi. Bądźcie z nami od 10:00 do 14:00.

- Przeglądając materiały archiwalne dotyczące rewitalizacji Wartowni w latach 70. XX wieku nie sposób nie zwrócić uwagi na ogromne zaangażowanie szkół, harcerzy i przedsiębiorstw, którzy jak mogli wspierali pomysł utworzenia w jej wnętrzu izby pamięci. Środki z symbolicznych cegiełek pochodziły z całej Polski, ale to gdańszczanie włożyli szczególnie wiele pracy. - mówi Mateusz Jasik, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte.

W tym roku będziemy się poruszać wokół tematów z historii medycyny pola walki, do których zainspirowała postać kpt. Mieczysława Słabego, lekarza z Westerplatte, który z ogromnym poświęceniem udzielał pomocy rannym obrońcom Półwyspu. Jest on obecny w muzealnym programie edukacyjnym, a tegoroczne urodziny Wartowni są dodatkową okazją, by przypomnieć jego biografię i zasługi.
W programie:

10.00 W wolontariacie siła - odnowienie fragmentu zieleni przy Wartowni nr 1

11.00 - 12.30 Dyskusja ekspertów medycyny pola walki: dr Agnieszka Pawłowska-Kubik i Tomasz Spych, ratownik medyczny

13.00 - Tort urodzinowy

10.00 - 14.30 - Stanowiska edukacyjne: szpital polowy, nauka pierwszej pomocy, ekspozycja pojazdów.

Zaczniemy (nawiązując do 1974 r.) od wspólnej rekultywacji fragmentu zieleńca nieopodal Wartowni. Od 11.00 od 12.30 odbędzie się dyskusja panelowa dotycząca historii medycyny pola walki, w której udział wezmą eksperci wielu dziedzin: historyczka, ratownik medyczny i jednocześnie oficer Wojska Polskiego oraz znawca dziejów szpitali polowych.

Przez cały czas trwania wydarzenia od 10.00 do 14.00 będą miały miejsce rodzinne warsztaty z nauki pierwszej pomocy - również dla dzieci, ekspozycja plenerowa historycznych pojazdów i szpitala polowego.


Paneliści biorący udział w dyskusji:

Agnieszka Pawłowska-Kubik
- doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (2016), absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie pracownik Zakładu Historii i Filozofii Nauk Medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na epoce nowożytnej i dotykają zarówno dziejów politycznych, jak i medycyny wczesnonowożytnej. Dla studentów medycyny prowadzi autorskie zajęcia "Medycyna na wojnie". Sekretarz redakcji "Rocznika Gdańskiego", członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego "Osuchy 1944". Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz materiałów przeznaczonych dla nauczycieli historii.

Tomasz Spych
- od 2002 ratownik w OSP Przywidz. W 2006 r. wyłowił dwoje dzieci spod lodu, za co został odznaczony przez prezydenta RP medalem za Ofiarność i Odwagę. Ratownik medyczny od 2006 r. Od 2008 jest kierownikiem zespołu pogotowia ratunkowego: Gdynia, Sopot, Kartuzy i od 2021 r. w Gdańsku. W 2019 r. został laureatem nagrody Hipokrates Pomorza. Jest właścicielem firmy, która od 2008 r. wyszkoliła 5 tys. ratowników medycznych.

Opinie