• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

440 km po zmianę

3 lipca kobieca ekipa projektu "440 km po zmianę" wyruszyła w trasę. Po raz siódmy uczestniczki zapoczątkowanej przez Sylwię "Nikko" Biernacką w 2012 roku akcji łączą podróżowanie ze spełnianiem marzeń i wsparciem dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Do Gdyni zawitają w czwartek 26 lipca. O godz. 10.30 na plaży Śródmieście (wejście przy kładce) organizatorki i ambasadorki akcji spotkają się z przedstawicielem gdyńskiego samorządu. Potem powędrują bulwarem Nadmorskim w stronę Orłowa.

maj 12

niedziela, godz. 11:00

Gdańsk, parking CH Osowa przy Max...
Wstęp wolny
W trakcie spotkania zostaną przedstawione założenia projektowania uniwersalnego. Po spotkaniu uczestniczki projektu "440 km po zmianę" wyruszą w stronę Orłowa. Jak co roku, tak i tym razem, jeszcze więcej osób dołączy do nich na trasie, a nocować będą u zaprzyjaźnionych z projektem mieszkańców polskiego Wybrzeża. Uczestniczki projektu wyruszyły 3 lipca ze Świnoujścia. Planowo ich wędrówka zakończy się 31 lipca w Piaskach.

Zespół Fundacji Machina Zmian, która od 2012 roku realizuje projekt "440 km po zmianę", od kilku lat przeprowadza także audyty dostępności plaż i opracowuje rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże tak, aby były one dostępne i wygodne bez względu na stopień sprawności, w myśl hasła: Plaże dla wszystkich! Przy wsparciu samorządów nadmorskimi i osób zamieszkujących Wybrzeże organizowane są konsultacje społeczne, warsztaty, akcje oraz spotkania z udziałem różnych grup osób po to, aby opracować plany modernizacji wejść na plaże, które będą zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego, dostępnego dla wszystkich.

Ambasadorkami akcji "440 km po zmianę" są: Monika Kuszyńska, Katarzyna Rogowiec, Iwona Krzyżak, Paulina Pohl, Anna Rutz, Marta Czachor.

Więcej o projekcie na www.440km.pl i na fb/440kmpozmiane

Warto przypomnieć, że Gdyńskie Centrum Sportu, czyli administrator gdyńskich kąpielisk morskich, przykłada dużą wagę do ich ogólnodostępności. W ograniczeniu barier pomaga między innymi infrastruktura, która pozwala na równe i komfortowe korzystanie z kąpielisk.
Od ponad 10 lat na plaży Śródmieście zamontowane są drewniane kładki, umożliwiające wjechanie na plażę np. wózkiem czy rowerem. W 2016 roku podobną kładkę, wraz z infrastrukturą w postaci ławek i zadaszenia, wybudowano na plaży w Orłowie, gdzie istnieje także możliwość korzystania z ogrodzonego barierkami betonowego podestu.

Na wszystkich gdyńskich kąpieliskach zapewniony jest dostęp do toalet. Dodatkowo na plaży Śródmieście zlokalizowane są natryski, przebieralnie i punkty pomocy doraźnej dostosowane do potrzeb wszystkich. Najpopularniejszemu gdyńskiemu kąpielisku towarzyszy również infrastruktura rekreacyjna i gastronomiczna w postaci kawiarni, restauracji i placu zabaw, z którego korzystać mogą także dzieci niepełnosprawne (wyposażenie placu zabaw stanowi m.in. piaskownica z podwyższonymi krawędziami czy huśtawka w formie kosza).

W 2016 roku dokonano zakupu wózka kąpielowego, umożliwiającego osobom niepełnosprawnym transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z morską wodą. Wózek dostępny jest na plaży Śródmieście, a chęć skorzystania z niego należy zgłosić starszemu ratownikowi w godz. 9.30-10.30 (nr tel. 785 174 737). Przed przyjściem na plażę warto upewnić się, że w danym dniu nie występują okoliczności uniemożliwiające skorzystanie z wózka kąpielowego.

Opinie

  • imprezy i akcje charytatywne , bieg , zajęcia rekreacyjne
    kwi 27-28
    sobota - niedziela, g. 15:00
    Gdańsk, Galeria Bałtycka
    Sztafeta Nadziei