stat
Wydarzenie już się odbyło

44. Rocznica Czarnego Czwartku

17 grudnia 1970 roku rozegrała się w Gdyni tragedia, która pochłonęła 18 ofiar. O godzinie 6.00 rano wojsko otworzyło ogień w kierunku robotników idących ze stacji kolejki SKM do zablokowanej stoczni i portu.

Wydarzenia grudniowe były pokłosiem ogromnych podwyżek cen artykułów spożywczych, jakie wprowadzono 12 grudnia. 13 grudnia informację o podwyżce podano w prasie, następnego dnia stoczniowcy z Gdańska zbuntowali się odmawiając pracy. Każdy kolejny dzień to narastanie napięć między władzami, a robotnikami i ogłoszenie strajku powszechnego.

17 grudnia w czwartek, rozegrała się tragedia. Wojsko próbując poskromić stoczniowców z Gdyni rozpoczęło strzelaninę. W trakcie zamieszek zginął Zbyszek Godlewski, czyli słynny Janek Wiśniewski, którego ciało w ramach protestu niesiono na drzwiach ulicami Gdyni. To zaogniło sytuację i rozpoczęła się rewolta. W ciągu całego Czarnego czwartku zginęło 18 osób. Najmłodszy z poległych miał 15 lat, najstarszy 34.

O wydarzeniach opowiadają filmy "Człowiek z Żelaza" Andrzeja Wajdy i "Czarny Czwartek" Antoniego Krauzego . Balladę o Janku Wiśniewskim, czyli utwór opowiadający o wydarzeniach z 17 grudnia, jest znany zarówno w wykonaniu Krystyny Jandy jak i Kazika Staszewskiego.

Upamiętniając tamte wydarzenia, tradycyjnie o godzinie 6.00 pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbędą się uroczystości, podczas których zostaną złożone kwiaty, a drogę prowadzącą na kładkę, na której doszło do tragedii rozświetlą znicze.

O godzinie 16.30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona msza w intencji ofiar, a o 17.30 odbędzie się przemarsz ulicami 3 Maja, Armii Krajowej, Świętojańską, aleją Piłsudskiego pod pomnik Ofiar Grudnia 1970.

W związku z uroczystościami zmieniona zostanie organizacja ruchu drogowego. Od godziny 5.00 do godziny 7.00 na alei Solidarności, od godz. 17.30 do 18.30 na trasie marszu, a od 18.30 do 19.30 na alei Piłsudskiego na odcinku od Świętojańskiej do ulicy Legionów. Wszystkie informacje o zmianach w komunikacji są dostępne na stronie www.zkmgdynia.pl.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.