• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

42A A. Walentynowicz i Kino Stoczniowe

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Kiedyś miejsce pracy najsłynniejszej suwnicowej i ikony Solidarności - Anny Walentynowicz, dziś pełni funkcję wyjątkowej, wielofunkcyjnej przestrzeni kultury. Budynek 42A na terenie Stoczni Cesarskiej ponownie otworzył swoje wrota dla zwiedzających.

paź 11

środa, godz. 18:00

bilety 38,90 zł
przedsprzedaż 28,90 -26,90 zł
Jedną z atrakcji, która czeka na wszystkich zwiedzających budynek 42A, jest wystawa poświęcona legendzie ruchu Solidarności, Annie Walentynowicz. Opracowana przez dr. Arkadiusza Kazańskiego z gdańskiego oddziału IPN po raz pierwszy na terenie Stoczni Cesarskiej pojawiła się 19 sierpnia 2019 roku z okazji przypadających wówczas 90. urodzin legendarnej suwnicowej. Wystawa, która początkowo miała trwać niespełna dwa tygodnie, z uwagi na ogromne zainteresowanie została przedłużona do końca października 2019 r. W tym czasie budynek 42A odwiedziło około 4500 zwiedzających. Wszyscy mieszkańcy i goście znów mogą nie tylko zobaczyć pamiętne suwnice, ale również wejść do jednej z nich i zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Kolejną atrakcją jest ekspozycja Morskiej Fundacji Historycznej pt. Historia Stoczni Gdańskiej 1844-2019. Ludzie, miejsca, wydarzenia. Na wyjątkową wystawę składają się eksponaty, które nie tylko przypominają techniczną stronę stoczniowej codzienności, ale również przedstawiają społeczne nastroje panujące w epoce PRL. Dzięki temu starsi zwiedzający przypomną sobie minione czasy, a ci młodsi będą mogli przekonać się, w jakiej rzeczywistości przyszło funkcjonować ich rodzicom i dziadkom. Wystawa, która w ubiegłym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem została znacząco rozbudowana o nowe eksponaty związane z tematyką gospodarki morskiej oraz przemysłu okrętowego.

Morska Fundacja Historyczna przygotowała również zupełnie nową ekspozycję o szeroko rozumianym życiu w czasach PRL. Wystawa wyjaśni mechanizmy ustrojowe, które obowiązywały przed 1989 rokiem oraz pokaże meandry życia codziennego w socjalistycznej rzeczywistości.

Oprócz tego, we wnętrzu budynku zostało uruchomione Stoczniowe kino, w którym przedpremierowo wyświetlany jest film dokumentalny w reżyserii Marka Osiecimskiego, pt. Stoczniowcy. Ludzie z tła, który był współfinansowany przez Urząd Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Shipyard City Gdańsk Sp. z o.o., PPU NAVA Sp. z o.o. oraz właściciela budynku - Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o. Film przedstawia sylwetki cichych bohaterów - byłych pracowników Stoczni Gdańskiej, którzy nigdy nie byli na pierwszych stronach gazet, pomimo tego, że odegrali tak ważną rolę podczas robotniczych strajków. Pokazane są nie tylko losy bohaterów z okresu pracy, ale również ich obecne emocje, związane z ich dawnym miejscem zatrudnienia. Prezentacja filmu w dawnej przestrzeni ich pracy tworzy wyjątkową symbolikę i klimat.

Właściciel obiektu nie zapomniał także o bezpieczeństwie osób zwiedzających. Wdrożone zostały wszelkie wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dzięki temu osoby zwiedzające budynek będą mogły czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Hala 42A od 30 maja do 27 września jest dostępna codziennie, w godzinach od 10:00 do 18:00.

Opinie