• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

4 rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza (1 opinia)

Po raz czwarty upamiętniona zostanie w Gdańsku tragiczna śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W programie m.in. złożenie kwiatów przy płycie upamiętniającej miejsce zamachu, zaprezentowanie laureata II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza oraz promocja albumu pt. "Cisza / Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska".

Najważniejsze wydarzenia będą transmitowane na stronie www.gdansk.pl.
Program wydarzeń:

13 stycznia (piątek)


godz. 12.00, biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności
Ogłoszenie laureata II Nagrody Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza

Nagroda im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk. W tym roku zostanie ona przyznana po raz drugi.

Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację ze spuścizny Pawła Adamowicza i ją kontynuują. Jest to inicjatywa ICORN i grupy członków Europejskiej Partii Ludowej.

godz. 19.00, między Katownią a Złotą Bramą (transmisja online)

W miejscu, gdzie cztery lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, bliscy zmarłego - wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz oraz przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski,

Z carillonu Ratusza Głównego Miasta ponownie rozbrzmi utwór "The Sound of Silence", na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

godz. 19.30, Bazylika Mariacka (transmisja online)

Modlitwa międzywyznaniowa i złożenie kwiatów przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

14 stycznia (sobota)

godz. 16.30, Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, promocja albumu pt. "Cisza / Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska"

Album "Cisza / Silence" zawiera fotografie prezentowane na wystawie czasowej o tym samym tytule, zorganizowanej w 2022 roku przez Muzeum Gdańska we współpracy ze środowiskiem pomorskich fotoreporterów. W publikacji znajdują się zdjęcia dokumentujące czas żałoby w Gdańsku po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.

W spotkaniu wezmą udział członkowie rodziny, najbliżsi przyjaciele i współpracownicy Pawła Adamowicza oraz fotoreporterzy, którzy niemalże każdego dnia dokumentowali działalność Prezydenta Miasta Gdańska oraz gdańszczanki i gdańszczanie. Każdy z uczestników otrzyma egzemplarz albumu.

Wystąpi również kwartet w składzie: Jagoda Wojciechowska - śpiew, Adam Wendt - saksofon, Piotr Lemańczyk - kontrabas oraz Cezary Paciorek - fortepian Wiszniewskiego / akordeon. Muzycy wykonają m.in. utwory "The Sound of Silence" oraz "Dziwny jest ten świat".

Wstęp: wolny, wejście przez przedproże od strony ul. Długiej od godz. 16.00. Ilość miejsc: 120.

godz. 18.00, Bazylika Mariacka

Msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

Spotkania w ECS

14 stycznia, godz. 18.00, biblioteka ECS, Nadzieja mieszka w naszym mieście
"Nadzieja mieszka w naszym mieście" - spogląda ze ścian kościołów i fasad kamienic, niesie się z dźwiękiem dzwonów i brzmi o wschodzie słońca. Nie opuszczając ciepłego zacisza biblioteki ECS, będzie można udać się na spacer po Gdańsku nieoczywistym szlakiem czterech nadziei. Rozmowę z ks. Krzysztofem Niedałtowskim, Jackiem Friedrichem, Grzegorzem Szychlińskim i Mają Miro o czterech odsłonach nadziei poprowadzi Katarzyna Żelazek. Bezpłatne bilety oraz szczegóły dostępne na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

15 stycznia, godz. 18.00, ogród zimowy ECS, Wieczór dla przyjaciela
Nadzieja jest tegorocznym hasłem wywoławczym Wieczoru dla przyjaciela, który Europejskie Centrum Solidarności realizuje od 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy odbyło się spotkanie w ECS, które przywołało osobę prezydenta i wartości, jakie były mu drogie. O znaczeniu nadziei i jej braku dla kondycji psychicznej człowieka opowie prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra, terapeuta i wybitny humanista. A potem siądzie do stołu, aby wymienić poglądy o praktykowaniu nadziei z aktywnymi obywatelami: Sylwią Gregorczyk-Abram, Bożeną Grzywaczewską i Piotrem Jaconiem. Bezpłatne bilety oraz szczegóły dostępne na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

Koncerty carillonowe:
14 stycznia (sobota), godz. 11.00 , wieża kościoła św. Katarzyny
15 stycznia (niedziela), godz. 12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta
Utwory wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska.
Koncerty można również wysłuchać online na FB: Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska.

Przeczytaj także

Opinie (1) 1 zablokowana

  • Obchody?

    Zapalić świeczkę na cmentarzu i oddać się refleksji... tak po ludzku. A tu koncerty, promocje albumów? O co chodzi?

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.