• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

39 MFMO: 19.08 Maciej Sikała (1 opinia)

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej,Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2016. XXXII Mariackie Wieczory Organowe

13 - 18 kwietnia 2023, godz. 19:00

Wstęp wolny

27 czerwca - 22 sierpnia 2023, godz. 20:00

Gdańsk,
Kup bilet
19 sierpnia o godz. 20:15 wystąpią:
Maciej Sikała - saksofon
Bogusław Grabowski /Gdańsk/ - organy

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:
Caius Schmidtlein /Tabulatura Gdańska 1591/ Phantasia quinti toni

Paul Siefert /1586-1666/ Fantasia a 3

Suita polskich tańców renesansowych z tabulatur organowych i lutniowych

Andrzej Rohaczewski /Tabulatura Pelplińska I poł. XVII w./ Canzona a 4

Jehan Alain/1911-1940/ Variations sur un thème de Clément Jannequin

Johann Sebastian Bach /1685-1750/ Fantazja G-dur BWV 572
Choral "Jesus bleibet meine Freude" z kantaty BWV 149 w opracowaniu na saksofon i organy

Bogusław Grabowski & Maciej Sikała Improwizacje na saksofon i organy

Maurice Ravel /1875-1937/ Pavane pour une infante défunte w opracowaniu na saksofon i organy

Bogusław Grabowski & Maciej Sikała improwizacje na saksofon i organy na temat Szeherezady Rimskiego-KorsakowaBogusław Grabowski & Maciej Sikała rozpoczęli współpracę w 2007 roku serią prób, podczas których powstawał nowy repertuar. Niedługo potem rozpoczęli koncertowanie, zbierając bardzo pozytywne recenzje. Często pytani o nagrania z ich koncertów, postanowili zarejestrować i wydać materiał na płycie CD"The Colours of Space" Improvisations for organ & saxophone - pierwszej wspólnej płycie - zarejestrowanej w magicznej akustyce Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.


MACIEJ SIKAŁA ur. w 1961 r. w Gdańsku. Muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Współpracował koncertując lub nagrywając z czołówką polskiej sceny jazzowej m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy: Lester Bowie, David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey, John Betsch, Kenny Wheeler, Eddie Henderson, Tim Haggans, David Kikoski.
Nagrał ponad 50 płyt w tym pięć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody "Fryderyki". Od kilku lat prowadzi zajęcia na warsztatach jazzowych w Pułtusku i Nysie. Koncertował w krajach takich jak: Niemcy, Rosja, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Białoruś, Litwa, Francja, Włochy, Szwecja, Mołdawia, Rumunia, Kanada, Izrael, Austria, Ukraina, Belgia, Indie, Anglia.W ankiecie ,,Jazz Top'' magazynu Jazz Forum zajmuje obecnie (oraz w latach 1995-2005, 2010, 2012-2014) pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego.


BOGUSŁAW GRABOWSKI urodził się w 1955 roku w Sopocie. Organista, kompozytor, Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku na której wykłada m. in. grę na organach, harmonię praktyczną, akompaniament liturgiczny, improwizację organową, a także budowę organów z akustyką muzyczną. Założyciel i wieloletni kierownik Katedry Muzyki Kościelnej Gdańskiej Akademii Muzycznej. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym. Jest specjalistą w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Współpracuje z wieloma firmami organmistrzowskimi w zakresie doradztwa i ekspertyz. Według autorskich projektów powstały m.in. instrument Katedry Muzyki Kościelnej (Akademii Muzycznej w Gdańsku), Instrument Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku.Od 1985 Główny Organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku a wcześniej członek w komitetu budowy organów w tej świątyni. (Podczas odbioru technicznego instrumentu przewodniczący polskiej strony w ramach międzynarodowej komisji zatwierdzającej wykonanie instrumentu). Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów (m.in. Mariackie Wieczory Organowe, Muzyka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku). Dyrektor odbywającego się rokrocznie w Gdańskiej Bazylice Mariackiej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową /Polska Niemcy, USA/, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami.


Sponsor Festiwalu - Grupa ENERGA

Opinie (1)

  • A gdzie kupić bilety?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.