• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

19. Manifa Trójmiasto 2023 (2 opinie)

Hasło tegorocznej Trójmiejskiej Manify: Całego życia! Równych praw! Godnych płac! Zapraszamy w środę 8 marca 2023 od godz. 17.00. Miejsce startu: GDAŃSK - pod Fontanną Neptuna / Dworem Artusa, ul. Długi Targ 43.

Od 19 lat z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 Marca ulicami Gdańska, Sopotu lub Gdyni przechodzi Trójmiejska Manifa.

Startujemy 8 Marca o godzinie 17:00 pod Fontanną Neptuna i idziemy przez Dolne Miasto pod Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia". Tam o 18:30 wystąpi Kasia Chmielewska z performansem "D.N.A. Kobiety".

Hasła: CAŁEGO ŻYCIA i RÓWNYCH PRAW w tegorocznym Manifowym przesłaniu nawiązują do postulatu Zofii Nałkowskiej ze Zjazdu Kobiet Polskich w 1907 roku. Dzięki sufrażystkom mamy wprawdzie prawa wyborcze oraz zagwarantowane w Konstytucji równe prawa. Jednak w rzeczywistości patriarchat w Polsce, wspomagany przez kościół katolicki i prawicowych polityków, ciągle je podważa.

Dlatego na Manifie od 19 lat domagamy się RÓWNYCH PRAW I CAŁEGO ŻYCIA.

Przypomnimy kampanię #TylkoTAKoznaczaZgodę, która ruszyła ogólnopolsko poprzez sieć i taniec przeciwko przemocy "Nazywam się Miliard / One Billion Rising".

Żądamy zmian w kodeksie karnym w sprawie GWAŁTU, oparcia jego definicji na braku zgody (tak jak w większości krajów EU) i minimalnej kary za gwałt: 3 lat. 8 marca 2023 pod Sejmem RP połączymy się symbolicznie z manifestacją, organizowaną m.in. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet i Nową Lewicę.

Link: https://www.facebook.com/events/596949668479933/596974765144090

Na Trójmiejskiej Manifie przypomnimy też, że dalej nie mamy prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji, choć poparcie społeczne dla zniesienia zakazu aborcji w Polsce wzrosło do 68% (dane z badania w listopadzie 2022).

Wyrazimy też solidarność z Justyną Wydrzyńską z Aborcyjnego Dream Teamu, nękaną rozprawami sądowymi przez Ziobrowską prokuraturę i Ordo Iuris.

To właśnie dzięki sieci www.aborcjabezgranic.pl grubo ponad 100 tysięcy Polek w ostatnich 2 latach przerwało ciążę tabletkami poronnymi, bo oddolnie nie boimy się sobie POMAGAĆ W ABORCJACH.
Link: https://www.facebook.com/aborcyjnydreamteam

Trójmiejska Manifa to też przestrzeń, by edukować o ciałopozytywności, pokazać, w jaki sposób możemy się chronić przed opresyjnym dążeniem do wzorca "pięknego ciała".
Zobaczcie działania trójmiejskiej kampanii dla młodzieży: #SPÓJRZNASIEBIE
Link: https://www.facebook.com/spojrznasiebie
Na Manifę, jak co roku, przyjdźmy z tęczowymi flagami i symbolami.
Będziemy żądać wsparcia osób queer, trans i równych praw dla nich, a także dla małżeństw jednopłciowych i tęczowych rodzin, wspierając ogólnopolską kampanię Ogólnopolskiego Strajku Kobiet: #ZORIENTOWANINARODZINE
Link: https://www.facebook.com/zorientowaninarodzine
Manifa Trójmiejska upomni się też o edukację seksualną, rządowy program dla in-vitro i nowoczesną antykoncepcję. Polska jest na ostatnim miejscu w Europie pod względem dostępu do antykoncepcji, wyprzedza nas nawet Białoruś.
Link do raportu (na profilu Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny F E D E R A): https://bit.ly/3KH1z3V

8 Marca w Gdańsku wystartujemy z pomorską odsłoną kampanii informacyjnej "Wkładka antykoncepcyjna za darmo na NFZ", którą w lutym br. zainicjowały organizacje feministyczne w Toruniu i Bydgoszczy, ze wsparciem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i FEDERY.
Link do profilu kampanii: Nasze prawa ważna sprawa: https://www.facebook.com/profile.php?id=100090027473538

W tym roku na Manifie stanowczo zakrzykniemy DOŚĆ! łamaniu praw pracowniczych i wykorzystywaniu pracownic, żerując na ich trudnej sytuacji życiowej (np. uchodźczyń wojennych z Ukrainy czy osób - z różnych względów - nieradzących sobie na rynku pracy).

Upomnimy się o GODNE PŁACE i niezrealizowane żądania podwyżek wynagrodzeń tzw. sfeminizowanych zawodów: nauczycielek, opiekunek, pielęgniarek, pracownic administracji i usług itp. Wyzysk ekonomiczny wobec kobiet to przemoc, i szczególnie wobec skutków pandemii, drożyzny i wzrastającego ubóstwa w Polsce trzeba głośno i zdecydowanie z tym walczyć!

Wyrazimy też poparcie z Inicjatywami: @Chcemy Całego Życia oraz Protest OZN i ich opiekunów na rzecz zniesienia zakazu pracy dla rodziców i opiekunek_ów, pobierających świadczenia na osobę z niepełnosprawnością.
Link: https://www.facebook.com/events/1165176697516933/

Na Manifie zaapelujemy też o solidarność międzynarodową wobec wyzysku pracownic w krajach tzw. Południa. Przypomnimy 10. rocznicą katastrofy szwalni Rana Plaza w Bangladeszu i śmierć ponad 1000 szwaczek.

O "neokolonializmie XXI wieku" poczytajcie w specjalnym raporcie:
Link: https://oko.press/fast-fashion-raport-pandemia

Podczas 19. Manify Trójmiejskiej w Gdańsku staniemy też po stronie osób, doświadczających MOBBINGU w pracy. W szczególności wyrazimy solidarność z pracowniczkami Centrum Praw Kobiet, które doświadczają przemocy ze strony Zarządu CPKu. W pełni popieramy postulaty Komisji Zakładowej OZZ IP w Centrum Praw Kobiet. Domagamy się natychmiastowego zaprzestania mobbingu i wypracowania w CPKu demokratycznych zasad współpracy, szanujących prawa pracownicze.
Link do postulatów: https://bit.ly/41qws2t

Manifa to manifestacja na rzecz pokoju i przestrzegania praw człowieka. W drugim roku eskalacji wojny w Ukrainie, a także podczas trwającego już ponad półtora roku dramatycznego kryzysu uchodźczego na granicy polsko - białoruskiej będziemy skandować hasła na rzecz wsparcia dla Ukrainy i zakończenia krwawych wywózek w Puszczy Białowieskiej.

Manifa Trójmiejska - jak co roku - jest w formule FULL LOGO, możecie zabrać ze sobą flagi (z umiarem na jedną partię), transparenty, a także petycje / apele do podpisania, związane z tematyką tegorocznej Manify.

Ubierzcie się ciepło i do zobaczenia na Manifie! Jesteśmy wolne/-i, jesteśmy silne/-i, jesteśmy solidarne/-i. Mamy MOC i pokażemy to 8 Marca 2023 na Manifie w Gdańsku!

Manifa w Trójmieście organizowana jest od 19 lat oddolnie, w ramach wolontariatu,. Do działania w 2023 roku zgłosiły się (alfabetycznie):
- Amnesty International Trójmiasto (Grupa Lokalna)
- Czerwoni Pomorze
- Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
- Gdańska Galeria Miejska
- Gdańska Galeria Guntera Grassa
- Keritech Electronics
- Legalna Aborcja Bez Kompromisów
- Nowa Lewica Pomorskie
- Młoda Lewica Pomorskie
- Nazywam się Miliard - One Billion Rising Poland Trójmiasto
- Obywatele RP Gdańsk
- Ogólnopolski Strajk Kobiet
- Rhythms of Resistance Trójmiasto
- Ruch Sprawiedliwości Społecznej Pomorze
- Tęczowy Port UG
- Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado
- Świecka Szkoła Trójmiasto
- TAK Trójmiejska Akcja Kobieca
- Zorientowani na Rodzinę

Autorką grafiki 19. Trójmiejskiej Manify: Patrycja Cichosz - artystka i robotnica sztuki, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Patrycja działa głównie w obszarze malarstwa, równocześnie angażując się w działalność prospołeczną. Urodzona w 1995 roku w Głownie, mieszka i pracuje w Gdańsku. To, co tworzy, oscyluje wokół tematu doświadczania opresji, oraz czynnego oporu wobec niej.
Link do prac Patrycji Cichosz: https://www.instagram.com/triangularvomit/

Przeczytaj także

Opinie (2) 1 zablokowana

 • Manifa (1)

  Wstydzę się że takie imprezy są organizowane,jak można chcieć prawa do zabijania dzieci,jak idą te "baby" do łóżka to nie wiedzą czym to grozi, dają d--y na lewo i prawo potem żądają prawa do aborcji,czy ktoś zwolnił te baby z myślenia,a takie wyksztalcone

  • 3 1

  • dokładnie

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.