• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

16. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosy (97 opinii)

Już niebawem, 7 marca, w Gdyni rozpoczyna się najbardziej wyczekiwane podróżnicze wydarzenie roku - 16. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, popularnie zwane Kolosami. Trzy dni, prawie sto prezentacji i pełny przegląd najważniejszych wypraw i przedsięwzięć eksploracyjnych ostatnich dwunastu miesięcy. Atrakcji i arcyciekawych pokazów co najmniej tyle samo co zwykle, a nawet więcej, bo w 2014 roku Kolosy obchodzą jubileusz 15 lecia. Uroczysta ceremonia wręczenia statuetek - miniatur posągów z Wyspy Wielkanocnej - tradycyjnie na zakończenie imprezy, w niedzielę 9 marca. Zapraszamy!

Relacja z imprezy

Publiczność i uczestników Kolosów, a dokładniej 16. OSPŻiA w Gdyni, połączonych z przyznaniem - już po raz piętnasty -nagród za podróżnicze dokonania roku, podobnie jak w poprzednich kilku latach, będzie gościła Gdynia Arena (do niedawna Hala Sportowo-Widowiskowa "Gdynia"). Zaaranżowana tak, by od 7 do 9 marca stać się największą salą kinową w Polsce. Prezentacje z wypraw będzie w niej mogło oglądać równocześnie nawet cztery tysiące widzów.A będzie na co popatrzeć i czego oraz kogo posłuchać.

W programie bowiem między innymi:
* relacja jednego z najlepszych współczesnych wspinaczy, Marcina Tomaszewskiego, który w ubiegłym roku wytyczył nową drogę na legendarnej Great Trango Tower w Karakorum;
* opowieść Andrzeja Muszyńskiego, świetnego reportera, laureata Kolosa 2012 i Nagrody im. Andrzeja Zawady, z podróży na grzbiecie słonia przez Dolinę Hukawng, zwaną Doliną Śmierci, na birmański Dziki Zachód;
* znakomity film Dominika Szmajdy, doskonałego fotografa, a przede wszystkim gawędziarza, nagrodzonego rok temu przez publiczność Kolosów za najlepszą prezentację, tym razem ze spływu łodzią w głąb Afryki;
* jeszcze jedna kajakowa opowieść podejmującego coraz ambitniejsze wyzwania Macieja Tarasina (w ubiegłym roku sztuki przetrwania w tropikalnym lesie uczył się od niego Bear Grylls), który eksplorował rzeki niedostępnego Parku Narodowego Chiribiquete w Kolumbii;
* podsumowanie wyprawy "LosWiaheros" Andrzeja Budnika i Alicji Rapsiewicz, którzy w trakcie czteroletniej włóczęgi przemierzyli pół świata, przemieszczając się pociągami, autostopem, busami, pieszo, motorem, samochodem terenowym, jachtostopem i rowerami;
* sprawozdanie Michała Kochańczyka z rejsu jachtem "Lady Dana 44", którego załoga, dowodzona przez kapitana Ryszarda Wojnowskiego, jako pierwsza pod polską banderą pokonała jachtem Przejście Północno-Wschodnie;
* prezentacja Magdy Skopek, laureatki Kolosa 2010, której mało było kilku miesięcy spędzonych w nienieckim czumie na Półwyspie Jamalskim, więc wybrała się w podróż z jakuckimi dalniebojszczykami, czyli kierowcami tirów, po bezdrożach tajgi i tundry oraz zamarzniętych syberyjskich rzekach;
* relacja dziennikarza i autora książek, Tomka Michniewicza, który dokumentował życie Pigmejów z grupy etnicznej Baka na pograniczu kameruńsko-kongijskim w dorzeczu rzeki Dja; czy wreszcie spektakularny powrót Arkadiusza Mytki, który przed czterema laty porwał kolosową publiczność swoim patagońskim triatlonem, a teraz opowie o zimowym trawersie Ameryki Południowej w kajaku.
PROGRAM DUŻA SALA

PROGRAM MAŁA SALA

A to tylko szybki i pobieżny przegląd tego, co nas czeka w Gdyni.

Jeśli tylko uda im się do tego czasu zakończyć swoje wyprawy i wrócić do Polski, na Kolosach 2013 pojawią się także - uwaga! - Aleksander Doba i uczestnicy wyprawy Nanga Dream 2013/14. Kim są i dlaczego ich przyjazd wprost do Gdyni będzie nie lada wydarzeniem nikomu, kto choć trochę interesuje się podróżami i eksploracją, tłumaczyć nie trzeba.

Ponadto w programie Kolosów 2013 niezwykle interesująca retrospektywa pt. "Złota era polskiego himalaizmu". W dwugodzinnej prezentacji poświęconej historii polskiej eksploracji najwyższych gór świata, przygotowanej przez wybitnych ekspertów - prof. Andrzeja Paczkowskiego (historyk, alpinista, przez siedem kadencji, w latach 1974-1995, prezes Polskiego Związku Alpinizmu) i Leszka Cichego przy współpracy Janusza Kurczaba - wezmą udział także Marian Bała, Janusz Majer, Anna Czerwińska i Krzysztof Wielicki.

Jak co roku, również salon mediów podróżniczych (stoiska wydawców podróżniczych książek i prasy), salon sprzętu outdoorowego oraz wystawy zdjęć, zaś w piątek wieczorem rozstrzygnięcie Konkursu im. Pawła Edmunda Strzeleckiego na najciekawszy reportaż o Polakach mieszkających zagranicą, zorganizowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni.

O tym, kto otrzyma statuetki za dokonania roku 2013, dowiemy się dopiero 9 marca (finał imprezy poprowadzą Sylwia Bukowicka, himalaistka, pierwsza laureatka Nagrody im. Andrzeja Zawady, oraz "Chopin" - Radosław Siuda, laureat Kolosa 2003), za to już dziś możemy zdradzić, kogo Kapituła postanowiła uhonorować Super Kolosem 2013 za całokształt dokonań. Laureatem tej najbardziej prestiżowej nagrody został prof. Krzysztof Birkenmajer. 85-letni geolog to jeden z najwybitniejszych na świecie badaczy rejonów polarnych.

W trakcie swojej kariery uczestniczył w aż dwudziestu trzech ekspedycjach do Arktyki i Antarktyki, wieloma z nich kierując. Był pionierem polskiej obecności na Spitsbergenie i brał udział w pierwszej rekonesansowej wyprawie, podczas której m.in. wybrano miejsce pod budowę przyszłej Polskiej Stacji Naukowej. Dokonał licznych odkryć geologicznych i wprowadził do międzynarodowej terminologii naukowej dziesiątki polskich nazw. Ze względu na zaawansowany wiek tegorocznego laureata i jego stan zdrowia, który uniemożliwia mu podróż do Gdyni, uroczyste wręczenie statuetki Super Kolosa prof. Birkenmajerowi odbędzie się 15 lutego w Krakowie, w Pałacu Wielopolskich, w siedzibie władz miasta.

Z okazji jubileuszu Kolosów, które - przypomnijmy - w tym roku przyznane zostaną już po raz piętnasty, w marcu nakładem wydawnictwa W.A.B. ukaże się książka "Pokolenie Kolosów" podsumowująca piętnaście lat istnienia imprezy. Jej autorem jest Piotr Tomza, a znajdą się w niej bogato ilustrowane opowieści o najbarwniejszych postaciach polskiego środowiska podróżniczego.

Super Kolos dla prof. Krzysztofa Birkenmajera

Prof. Krzysztof Birkenmajer, 85-letni geolog, jeden z najwybitniejszych na świecie badaczy rejonów polarnych otrzymał Super Kolosa - najbardziej prestiżową polską nagrodę podróżniczą. Uroczystość jej wręczenia odbyła się w sobotę 15 lutego w krakowskim Magistracie.

fot. Adrian Larisz
fot. Adrian Larisz


Prof. Krzysztof Birkenmajer otrzymał nagrodę w uznaniu całości wybitnych osiągnięć eksploracyjnych, dokonanych podczas kilkudziesięciu wypraw górskich i polarnych, które pozostawiły trwały ślad w historii polskiej działalności badawczej.


Szczegółowy program 16. OSPŻiA będzie dostępny na stronie
www.kolosy.pl
www.gdynia.pl/spotkania
oraz na profilu facebookowym www.facebook.com/kolosy.org


Trwa nabór zgłoszeń.

Zobacz nasze video relacje z poprzednich edycji Kolosów:

Organizatorami 16. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: agencja MART i miasto Gdynia, które jest także sponsorem strategicznym OSPŻA.

Przeczytaj także

Opinie (97) 1 zablokowana

 • Zła numeracja (1)

  Czy trójmiasto.pl może właściwie numerować edycje Kolosów? Kolosy to nazwa nagród a nie festiwalu, a te nagrody są przyznawane za dokonania minionego roku, wiec najbliższe Kolosy to KOLOSY(za rok)2013.
  Nazwa festiwalu to 16. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.

  • 50 4

  • Tak, tylko jak powiesz Kolosy to wszyscy z naciskiem na wszyscy kojarzą o

   co chodzi, a jak napiszesz Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów to brzmi nudnie i nie ciekawie albo kojarzy się z jakimś gangbangiem itp.

   • 7 3

 • Can' wait!

  Super impreza:)
  Poleciłabym wszystkim, którzy nigdy nie byli, ale tego nie zrobię, bo i tak już w zeszłym roku był mega tłum i kolejki :P

  • 49 1

 • Hurrrraa!

  Jak co roku będę kotwiczyć już od piątku rano (tak, tak, specjalnie biorę dzień wolny). Nie mogę się doczekać, a chłopaki z Nanga Dream - hmmm.. tego się nie da opisać..! Mam nadzieję, że zdążą dotrzeć!!

  • 21 2

 • Do organizatorów!!! zróbcie wstęp za symboliczną opłatę!!! (8)

  5 lub 10 zł. Ludzi i tak będzie tłum, ale przyjdą Ci sa są faktycznie choć trochę zainteresowani. Rozwiąże się problem tych kolejek na mrozie. Może tylko w jakiś godzinach ta opłata. Ale przenieście imprezę do Ergo Areny tam jest chyba więcej miejsca?

  • 80 31

  • Absolutnie za symboliczną opłatą. (1)

   2-3h w kolejkach to niestety cholernie niefajne utrudnienie :(

   • 6 6

   • Dlatego nie idę...

    ...bo sporo ludzi z widowni średnio zainteresowana jest tematem. Mymlają coś w gębach, szeleszczą. Od pewnego czasu Kolosy stały się totalną masówką przypadkowych gapiów ;(((
    ...brrr, to już nie te klimaty co kiedyś!
    Też jestem za wprowadzeniem opłat !

    • 6 0

  • wejście za symboliczną opłatę - tak, Ergo Arena - nie..

   W Ergo Arenie zginie cały klimat w tych tysiącach metrów kwadratowych. Pomysł z opłatą wydaje się dobry, choć nie wiem, czy w ogóle na Kolosach bywają przypadkowi ludzie. Raczej tylko ci, którzy są rzeczywiście wkręceni w temat podróżowania?..

   • 21 2

  • Sam sobie przeczysz

   Tylko zainteresowani postoją 2-3h w kolejkach...

   • 16 6

  • bez hipsterów i białych kozaczków

   impreza zrobiła się punktem obowiązkowym na mapie rodzinnych i fajansiarskich wycieczek ludzi nie mających najmniejszej ochoty słuchać podróżników.
   moze na lansik do riviery na zakupy chińskich unikatów kochani

   • 12 5

  • męskie granie

   Tak to świetny pomysł, mozna połączyć MŚ z Kolosami wtedy będzie ciekawie. Ergo arena to betonowy bunkier bez akustyki i klimatu. Byłem i wiecej nie mam zamiaru. Wolę małe ciasne ale własne.

   • 2 0

  • takiego dyshonoru jak przeniesienie imprezy do Gdańska, Gdynia by nie zniosła ;P

   • 1 0

  • PRZEDSZKOLE, ŻŁOBEK CZY KOLOSY?????

   Popieram! Byłam w tym roku po raz kolejny i jestem zniesmaczona! Drodzy Czytelnicy! Zgodzicie się chyba ze mną, że to nie jest impreza dla maleńkich dzieci!!! W piątek po pracy poszłam z córką i koleżanką, aby po tygodniowej harówce posłuchać ciekawych opowieści interesujących ludzi. W sali było ciemno, na schodach paliły się lampki diodowe. Po ciemku trudno wejść na wyższe kondygnacje. Nagle słyszę, że koło mnie plącze się dziecko. Dopiero za drugim razem, po moim zapytaniu, "gdzie tu jest małe dziecko" i prośbie o zabranie go ze schodów(nie chciałam zrobić krzywdy, gdyż nic nie było widać!), jakaś naburmuszona mamusia w końcu zabrała malucha dosłownie spod moich stóp! Zmroziło mnie! Gdybym tylko chciała wejść schodek wyżej, niechcący stąpnęłabym na niespełna roczne, raczkujące dziecko!!! Ludzie! Co innego starsze dziecko, które już coś rozumie! To nie jest miejsce dla niemowlaków!!! Uważam, że te imprezy powinny być PŁATNE!!!

   • 1 1

 • (3)

  Impreza jest naprawdę super oglądałem ją wiele razy. I tu pojawia się problem. Hala Gdynia Arena zwyczjnie nie jest w stanie pomieścić wszystkich chętnych widzów. Może w przyszłości byłoby lepiej zorganizować tę wspaniałą imprezę w hali Ergo Arena w Sopocie ?

  • 21 24

  • Spadaj, to Gdyńska imprezka, zorganizujcie coś swojego ;).

   • 6 2

  • .

   Wiesz... Nie tylko o widzów chodzi. Także o ekran, nagłośnienie prelegentów, projektor i dobrą rozdzielczość filmów podróżników. Lepiej sprawdziłyby się bilety. Przyszliby zainteresowani, a nie tylko ci, który nie mają się gdzie podziać.

   • 1 0

  • zmiany???

   Tak słyszałem o propozycji przeniesienia do Bydgoszczy bo hala większa i Taniej! Co wy na to

   • 1 2

 • Czekam na Kolosa (2)

  Mam nadzieję,że Janek Lisewski w końcu opowie swoja prawdziwą historię o wyczynie którego dokonał kilka lat temu.

  • 15 8

  • o nie

   znowu Janek Lisewski? może już wystarczy tego pana...

   • 10 0

  • Miłość bez wzajemności

   Tylko raz, dwa lata temu, była Janek Lisowski, i to nie z rekinami, ale z Bałtykiem. Coś mi to wygląda na niespełnioną miłość. Jak to mówiła moja babcia "Kto się czubi to się lubi" ;)

   • 0 1

 • (1)

  Uwielbiam tą imprezę!

  • 10 2

  • tę imprezę

   • 3 1

 • szkoda ze taki termin

  Caly rok czekam na Kolosy no i masz ci babo placek , w tym samym czasie sa Halowe Mistrzostwa Swiata w Lekkkoatletyce w Ergo Arenie , które sa u nas po raz pierwszy i kto wie kiedy będą następne .A to tez mnie interesuje i tez na to czekałam .Dlaczego wciąż musze wybierac ? Mialam nadzieje ze Kolosy wezma to po uwagę .Trudno

  • 12 10

 • idę, bo za darmo.... (2)

  • 12 19

  • Zostań w domu (1)

   Chce Ci się stać dwie godziny w kolejce, bo za darmo?
   Nie lepiej pójść z kolegami na piwo? Tam piwa nie sprzedają. Bonusów też nie będzie. Tam nie będzie nic dla Ciebie. Daj innym pożyć.

   • 4 3

   • to i ja

    spoko spoko, piwko da rade pod dresikiem przemycic. Jak za darmoszkę to idę z podwórkową ferajną...

    • 1 1

 • na pewno nie pójdę !! W zeszłym roku czekałem z małymi dziećmi i się nie dostałem . (3)

  kolejki takie, ze masakra. Lepiej oglądnąć z dziećmi film Indiana Jones

  • 14 29

  • no i dobrze (1)

   Ty plus Twoje dzieci to pewnie jakieś 3 lub 4 dodatkowe wolne miejsca :-P

   • 14 10

   • nie badz chamski

    tez stoje w kolejce z dzieciakami (9 i 13), ktore ogladaja to wszystko pod wielkim wrazeniem. Najlepiej od razu by gdzies wystartowali ...... :)

    • 4 0

  • To nie jest impreza dla "małych" dzieci.

   Tłum, hałas, natłok niezbyt zrozumiałych wrażeń - w efekcie męczą się i dzieci, i wszyscy inni, gdy znużone dzieci zaczynają głośno marudzić.

   • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.