• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

16. Aukcja Dzieł Sztuki XXI wieku

Niemal dokładnie rok temu, w sierpniu 2018 roku, odbyła się pierwsza licytacja z serii Aukcji Sztuki XXI wieku w nowej, "kolekcjonerskiej" formule. Przedstawiliśmy wtedy 49. starannie wyselekcjonowanych prac polskich artystek i artystów sprawiając, że poziom artystyczny aukcji był bardzo wysoki. Zaowocowało to wieloma rekordami, a sama licytacja, wg "Raportu Artinfo" za rok 2018, zakończyła się najwyższym wynikiem pod względem wartości sprzedaży w segmencie rynku sztuki młodej i aktualnej.

Przygotowania do nadchodzącej aukcji, rozpoczęliśmy już na początku tego roku. Odwiedziliśmy wielu artystów, przeprowadziliśmy dziesiątki rozmów by zebrać możliwie najlepszą ofertę i finalnie móc przedstawić Państwu katalog 16. Aukcji Sztuki XXI wieku. Prace, które można oglądać na wystawie, która będzie trwała od 10 sierpnia, jak zawsze są wyselekcjonowane oraz bardzo zróżnicowane - zarówno stylistycznie jak i tematycznie. Ich autorki i autorzy to osoby, o których już w żadnym wypadku nie możemy mówić jako o debiutantach. Mogą się oni pochwalić dużymi osiągnięciami w świecie sztuki - wygranymi konkursami, tytułami doktorskimi i profesorskimi, wieloma wystawami (zarówno w Polsce jak i zagranicą), rekordowymi wynikami na aukcjach oraz obecnością w ważnych kolekcjach prywatnych i publicznych. Od czasu pierwszych Aukcji Sztuki XXI wieku naszym celem było pokazanie jak najszerszego obrazu aktualnego, polskiego malarstwa jednocześnie podtrzymując wysoki poziom artystyczny.

Wartym uwagi artystą, którego prace mamy przyjemność zaprezentować w niniejszym katalogu jest m.in. krakowski malarz Kamil Kukla (poz. 1). Jego wielkoformatowe płótno otwiera niniejszy katalog i od razu uderza widzą swoją niebanalną formą. Najnowsze obrazy artysty najtrafniej można określić jako organiczne abstrakcje, gdyż rozczłonkowane, obłe kształty i formy nawiązują do części ciała oraz bogatego świata flory i fauny. Barokowe kompozycje artysty na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie nieczytelnych i nieuporządkowanych. Jednak po dłuższym oglądzie, widz zaczyna dostrzegać znajome formy, które wcześniej wydawały się chaotyczną plątaniną barw i nieokreślonych kształtów. Pomimo swojego młodego wieku, Kukla funkcjonuje na polskim rynku sztuki już od kilku lat, a jego twórczość doceniana jest przez krytyków i kolekcjonerów sztuki w Polsce i w Europie.



Drugim z artystów, którego chcielibyśmy Państwu przybliżyć jest Mariusz Waras (poz. 7), szerzej znanym pod pseudonimem M-City. Artysta jest doskonale rozpoznawalny w rodzinnym trójmieście, gdzie pozostawił po sobie szereg charakterystycznych murali. Jednak jego monumentalne kompozycje naścienne można podziwiać w wielu polskich miastach oraz na kilku kontynentach. Bez wątpienia Waras należy do światowej czołówki street-artu. Dowodzi tego m.in. jego udział w głośnej, ubiegłorocznej wystawie "Art from the streets" w Singapurze, która prezentowała historię i rozwój sztuki ulicznej na świecie (na wystawie prezentowane były także prace słynnego i kontrowersyjnego brytyjskiego artysty Banksy'ego). Tematem sztuki Warasa są przede wszystkim widoki miast, rożnego rodzaju środki transportu, industrialne przestrzenie oraz stocznie (choć w części prac pojawiają się również wątki polityczne i społeczne).

Interesującą pozycją na wystawie jest także praca Piotra Ambroziaka (poz. 8), absolwenta łódzkiej ASP, a obecnie doktoranta na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Ambroziak znany jest ze swoich ekspresyjnych płócien, których głównym bohaterem jest malarski gest, a pewną nowością jaką artysta wprowadził do swojego warsztatu są barwne neony. Artysta wykorzystując je, nie ma na celu nadanie im dekoracyjnego rysu. Jego świadomym celem jest spotęgowanie ekspresji i siły wyrazu kompozycji. Pod wpływem barwnego światła obraz zmienia się - zarówno pod względem kolorystycznym, ale również uwypuklając strukturę powierzchni płótna. Co nadaje mu indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru.

Nie sposób nie wspomnieć również o wielkogabarytowej pracy Adama Bakalarza (poz. 11). Tego artysty nikomu zaznajomionemu z rynkiem najnowszej sztuki nie trzeba bliżej przedstawiać, ponieważ przez lata pracy i obecności na aukcjach wyrobił sobie na nim mocną pozycję. Od około 3 lat, poza malarstwem, zaczął trudnić się również rzeźbą. Na początku były to mniejsze formy, jednak z czasem ich gabaryty zaczęły znacznie wzrastać. Bakalarz pozostał wierny swojej największej dotychczasowej inspiracji, czyli ruchowi i to właśnie temu tematowi poświęcona jest jego ponad dwumetrowa rzeźba w brązie "K.155

Na koniec, chcielibyśmy jeszcze nawiązać na moment do najbardziej prestiżowego konkursu malarskiego w Polsce "Bielska Jesień", gdyż w listopadzie zostanie rozstrzygnięta 44. edycja tego prestiżowego konkursu malarskiego. W gronie finalistów znalazło się kilkoro artystów, których również odnajdziecie Państwo w naszej ofercie. Są to: Kamil Kukla (poz. 1), Bartek Otocki (poz. 10), Wiktor Dyndo (poz. 12), Martyna Borowiecka (poz. 15), Natalia Bażowska (poz. 17), Marcin Zawicki (poz. 18), Michał Cygan (poz. 24), Bartosz Czarnecki (poz. 26) oraz Dawid Czycz (poz. 34). Miarą obiecujących artystów jest ich aktywność - wystawy, udział w konkursach, wyniki aukcyjne, itd. Warto więc przyglądać się im z uwagą. W naszym katalogu dokonaliśmy selekcji artystów, biorąc pod uwagę ich "widoczność" na scenie artystycznej i rynku sztuki. Sądzimy, że autorki i autorzy, których prezentujemy zapiszą się w historii sztuki naszego czasu na dłużej. Serdecznie zapraszamy na wystawę przedaukcyjną i życzymy Państwu samych owocnych licytacji!

16 AUKCJA SZTUKI XXI WIEKU
24 sierpnia 2018 (sobota), godz. 19.00

Sopocki Dom Aukcyjny
Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 43
Wystawa przedaukcyjna od 10 sierpnia
Kontakt: tel. 739 403 497, 603 890 001; e-mail: modern@sda.pl
Katalog: https://bit.ly/2Zv3SN2
Licytacja on-line: https://bit.ly/2YCT1Q3

Opinie