• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

13. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską (1 opinia)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Miłośnicy kina rosyjskiego mogą spać spokojnie - Sputnik w Gdańsku wyląduje już na początku stycznia. Coroczny przegląd nowego kina naszych wschodnich sąsiadów to punkt obowiązkowy repertuaru kina Żak: często filmy prezentowane w ramach Sputnika nad Polską nie trafiają do szerokiej dystrybucji, co sprawia, że ci, którzy chcą trzymać rękę na pulsie najnowszego kina Rosji, muszą zanotować w swoich kalendarzach daty kolejnych projekcji. Tym razem będzie ich aż dziewięć.

Festiwal otworzy seans laureata II nagrody 13. Sputnika: Braterstwa wyreżyserowanego przez Pawła Łungina, twórcę znanego w Polsce między innymi z Wyspy. Jury, przyznając główną nagrodę, określało Braterstwo jako "spektakularne i jednocześnie skupione kino wojenne o wysmakowanej palecie barw". Film, który "[p]atrzy szeroko na zjawisko, nie gubiąc szczegółu, nie zapominając o człowieku i jego mikrokosmosie. Sięga do faktów, ale nie ulega publicystyce, prowadząc do końca intensywną filmową narrację. Ważny temat: wojna, która pozostawia ślady także na tych, którzy z frontu powracają zwycięscy."

Warto zauważyć, że w przeglądzie znalazła się także Wielka poezja, film wyreżyserowany przez Aleksandra Łungina, syna wspomnianego wcześniej klasyka rosyjskiego (i radzieckiego) kina. Młody Łungin w swoim utworze z jednej strony nawiązuje do historii kina (recenzenci zwracali uwagę na odniesienia do Quentina Tarantino i Aleksieja Bałabanowa), z drugiej zaś szkicuje portret psychologiczny postaci próbujących odnaleźć się na nowo po powrocie z wojny.

Filmy prezentowane w ramach Sputnika przyglądają się mężczyznom zmagającym się z oczekiwaniami i starającymi się ukrywać swoje słabości. Tak jest choćby w debiutanckim (nagrodzonym już wcześniej w Karlowych Warach, a potem wyróżnionym Grand Prix na 13. Sputniku) Byku Borisa Akopowa, skoncentrowanym na okresie transformacji po rozpadzie ZSRR. Relacje mężczyzn ukazane są też w filmie Van Goghi, w którym główne role ojca i syna zagrali Daniel Olbrychski i Aleksiej Sieriebriakow, znany polskim widzom z pamiętnego Lewiatana.

To, co jednak wydaje się szczególnie łączyć nowe rosyjskie filmy, to chęć zastanawiania się nad kondycją społeczeństwa - stąd portrety zbiorowości w Byku, Porcie Aleksandry Strielanej, Pewnego razu w Trubczewsku Łarisy Sadiłowej, czy Człowieku, który wszystkich zaskoczył, filmie zrealizowanym przez Nataszę Mierkułową i Aleksieja Czupowa, reżyserów znanych już bywalcom festiwalu z Miejsc intymnych. Nie jest to jednak wizja jednoznaczna czy jednostronna - co tylko potwierdza różnorodność współczesnego kina z Rosji.


PROGRAM:

3.01.2020

G.20.00 / BRATERSTWO / Bratstvo / r. Pawel Łungin (Wyspa) / Rosja / 2019 / 113 min.

4.01.2020
G.16.00 / NIEDZIELA / Voskresenye / r. Swietłana Proskurina / Rosja / 2019 / 82 min.
G.20.00 / VAN GOGHI / r. Siergiej Liwniew / wys. Daniel Olbrychski, Aleksiej Serebriakow (Ładunek 200, Lewiatan) / Łotwa, Rosja, Wielka Brytania / 2018 / 102 min.

5.01.2020
G.16.00 / PEWNEGO RAZU W TRUBCZEWSKU / Odnazhdy v Trubchevske / r. Łarisa Sadiłowa / Rosja / 2019 / 80 min.
G.20.00 / WIELKA POEZJA / Bolshaya poeziya / r. Aleksandr Łungin / Rosja / 2019 / 123 min.

6.01.2020
G.18.00 / ROSYJSKI BIES / Russkiy Bes / r. Grigorij Konstantinopolskij / Rosja / 2018 / 98 min.

7.01.2020
G.18.00 / BYK / r. Borys Akopow / Rosja / 2019 / Mff w Karlowych Warach 2019: Nagroda "East of West" / 99 min.

8.01.2020
G.18.00 / PORT / r. Aleksandra Strielanaja / Rosja / 2018 / 88 min.

9.01.2020
G.18.00 / CZŁOWIEK, KTÓRY WSZYSTKICH ZASKOCZYŁ / Chelovek, kotoryy udivil vsekh / r. Natasza Mierkułowa, Aleksiej Czupow / Rosja, Estonia, Francja / 2018 / 104 min.Nasza strona: www.klubzak.com.pl" target="_blank" rel="nofollow">www.klubzak.com.pl

KINO ŻAK / Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197 / www.klubzak.com.pl" target="_blank" rel="nofollow">www.klubzak.com.pl / kasa@klubzak.com.pl / Tel. 58 344 05 73 w. 117
Kasa Klubu Żak czynna w g.15.00 - 21.00 (sb i nd od g.16.00 lub 30 minut przed pierwszym

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  18 zł
 • Bilet ulgowy
  14 zł
Bilety: 18 zł - normalne / 16 zł - zniżka na Kartę Do Kultury* / 14 zł - ulgowy* dla studentów, uczniów, seniorów / 8 zł - czł. NHEF* oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny*
KINO ZA DYSZKĘ: Poniedziałki "za dyszkę", Seniorskie środy "za dyszkę", Studenckie piątki "za dyszkę"

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji, Karty, Karnetu przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karnetu)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom - za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Bilet do Kina Żak = zniżka w Kawiarni Żak
Mamy strefę relaksu: kanapę, fotele, książki, czasopisma filmowe.

Bilety na seanse filmowe można nabywać w przedsprzedaży od dnia ogłoszenia repertuaru (na seanse kinowe sprzedajemy bilety wyłącznie w kasie Klubu Żak).

Opinie (1)

 • Film Kwas

  Kiedy będziecie Państwo pokazywali film Kwas?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.